6.1 C
Pristina
Monday, August 2, 2021
Home KURIOZITETE 10 ndërtesat që duken si objekte të vërteta (FOTO)

10 ndërtesat që duken si objekte të vërteta (FOTO)

Kur arkitektët shpjegojnë burimet e tyre të frymëzimit për projektet e ndërtimit, shpesh kërkon një shtrirje të imagjinatës për ti kuptuar ato.

Mbi të gjitha, disa elementë që frymëzojnë arkitektët modernë, si uji, era, muzika ose qëndrueshmëria, mund të përfaqësohen vetëm në forma abstrakte kur zbatohen në formën fizike të një ndërtese. Arkitektura mimetike është kur një strukturë imiton diçka tjetër.

Kjo mund të jetë një kopje e Kullës Eiffel ose një ndërtesë që duket si një peshk. Megjithatë përgjithësisht nuk është dhe aq e vështirë për ti dalluar pasi këto ndërtesa me të vërtetë duken si objektet që i frymëzuan.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino- Florida, Shtetet e Bashkuara
Lotus – Wujin, Kinë
Korniza e Dubait- Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe
BMW Zyrat Qendrore- Mynih, Gjermani
Sun Cruise Resort & Yacht-Jeongdongjin, Korea e Jugut
High-Heel Wedding Church- Budai, Taivan
Chang Building- Bangkok, Tajlandë
Inntel Hotels Amsterdam Zaandam- Amsterdam, Hollandë
Kulla telefonike- Santiago, Kili

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ja si mund ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia

Si ta largoni erën e cigareve nga rrobat dhe shtëpia. Disa rekomandime për të eliminuar erën e cigareve dhe...

Ku i gjeni 99 shkallë, si 99 emrat e Zotit? – “XHAMIA E ÇUDITSHME”

Çdo ditë e hapur, për besimtarë dhe vizitorë, ndërsa hyrja është e lirë./Konica.al Xhamia e Pazarit të vjetër në...

Veshja dhe kostumet tradicionale të Beratit, nga më të veçantat në Shqipëri

Tradita e veshjes së banorëve të qytetit të Beratit është një nga më të veçantat në Shqipëri. Kjo për shkak edhe se...

Dashunija ndaj prindëve – Ndre Mjeda

Poezi nga Ndre Mjeda Me sy çilun afër djepit,Me kujdes e me dashtni,Për vaj tem tue hjekun zi,Tue shëndue...

Recent Comments