6.1 C
Pristina
Thursday, June 17, 2021
Home KURIOZITETE Çfarë kishte thënë Albert Ajnshtajn për krijimin e shtetit hebraik?

Çfarë kishte thënë Albert Ajnshtajn për krijimin e shtetit hebraik?

“Sipas mendimit tim, më e kuptushme do të ishte që të arrihej një marrëveshje me arabët që do të bazohej në një jetë të përbashkët paqësore, sesa të formohej një shtet hebraik. Perceptimi që kam për natyrën burimore të Judaizmit, bie ndesh me idenë për formimit e shtetit hebraik që do të kishte kufi, ushtri dhe pushtet tokësor, sado të thjeshtë qofshin”

Albert Ajnshtajni

(Marrë nga profili në Facebook i Naser Hajdarit)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments