6.1 C
Pristina
Saturday, July 31, 2021
Home KËSHILLA 3 ushqime anti-depresion që të gjithë i kemi në kuzhinë

3 ushqime anti-depresion që të gjithë i kemi në kuzhinë

Stresi manifestohet në mënyra të ndryshme, të tilla si takikardi, lodhje e shpejtë, dhimbje koke, çrregullime të tretjes dhe pagjumësi.

Kërkimet e fundit kanë treguar se një përqindje e madhe e të rinjve përjetojnë stres të rëndë dhe 13% e tyre, çojnë në vetëlëndim. Ekspertët sugjerojnë teknikat e kontrollit të frymëmarrjes si një metodë për ta trajtuar atë.

Sidoqoftë, ka disa ushqime që njihen për vetitë e tyre anksiolitike dhe relaksuese dhe veprojnë si ilaçet kundër depresionit natyral, rrisin gjendjen shpirtërore dhe luftojnë pagjumësinë.

1. Arrat

Arrat janë një ushqyes që i sjellin dobi trurit tonë në mënyra të ndryshme ndërsa në të njëjtën kohë ato mund të na japin gjumë të qetë. Gjëja kryesore është se ato përmbajnë melatoninë, e cila duket se rrit përqendrimet e këtij hormoni në gjak.

2. Çaji jeshil

Çaji jeshil është provuar shkencërisht se ndikon në nivelet e serotoninës në tru, të cilat janë përgjegjëse për disponimin tonë të mirë. Dy filxhanë çaj jeshil në ditë është ideale!

3. Avokado

Ky frut, ndër të tjera, përmban luteinë, b-karotinë, vitaminë E dhe acid folik dhe mbron trupin tonë nga stresi i fortë. Përveç kësaj, ajo është e pasur me yndyrna të dobishme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Dosja/ Musine Kokalari! Gruaja e 88 dosjeve, që i rezistoi 20 viteve burgim

Në arkivin e Shtetit ruhen 88 dosje për gruan e fortë që i rezistoi 20 viteve burgim dhe internimit të dhimbshëm në...

Gjëja më e keqe është të qëndrosh me persona që të bëjnë të ndihesh vetëm!

“Gjithmonë kam menduar se gjëja më e keqe në jetë është vetmia. Nuk është! Gjëja më e keqe është të qëndrosh me...

Sipas një studimi pushimet ndikojnë në mirëqenien tonë

Në fakt, studimet shkencore tregojnë se pushimi nga rutina e përditshme është thelbësor për një shëndet të mirë fizik dhe emocional.

Ja se çfarë përmban dokumenti i firmosur nga Ali Pashë Gucia dhe Hodo Bej Sokoli në Shkodër mbi Reformat e kërkuara nga shqiptarët te...

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2020 “L’Univers” ka botuar, të dielën e 23 majit 1880, në faqen n°3, një...

Recent Comments