6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KËSHILLA Si të pastroni thellë frigoriferin dhe ta mbani pa erë për muaj...

Si të pastroni thellë frigoriferin dhe ta mbani pa erë për muaj të tërë

Një grua ka treguar sekretet e saj për pastrimin e thellë të frigoriferit dhe një hile të zgjuar që e mban atë pa erë për muaj me radhë.

Chantel Mila, nga Melbourne, Australi, thotë se frigoriferët ndoten shumë shpejt, pasi papastërtitë nga ushqimi fillojnë të grumbullohen. Ajo thotë se të gjithë duhet të bëjmë pastrime të thella frigoriferëve të paktën çdo tre muaj. Nga ana tjetër, nuk ka asgjë më të keqe sesa një erë e keqe në frigorifer.

“Kjo është mënyra se si të mbani frigoriferin tuaj me erë të mrekullueshme”, shkroi Chantel në një postimi në TikTok. Teksa vazhdon të zbulojë se pastron frigoriferin e saj me një përzierje të ujit, uthullës dhe vajrave thelbësorë.

Për të bërë përzierjen e pastrimit, thjesht përzieni një filxhan e gjysmë ujë të vakët me gjysmë filxhani uthull të bardhë në shishen tuaj.

Ajo thotë se spërkatësi i saj i veçantë do të ndihmojë gjithashtu për të ‘dezinfektuar dhe pastruar’ frigoriferin tuaj dhe mund ta përdorni edhe në sipërfaqet e tjera të kuzhinës.

“Shtoni pesë pika vaj esencial në këtë përzierje”, sugjeron Chantel. Për procesin e pastrimit, hiqni raftet tuaja nga frigoriferi dhe spërkatni ose fshijini ato me doreza gome dhe spërkatësin e krijuar”.

Spërkatni të gjithë brendësinë e frigoriferit dhe më pas fshijeni atë me një leckë për t’u siguruar që keni hequr qafe bakteret që mund të mos jeni në gjendje t’i shihni.

Chantel thotë se është me të vërtetë e rëndësishme t’i kushtohet vëmendje e veçantë qosheve kur po spërkatni dhe fshini.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments