6.1 C
Pristina
Friday, June 18, 2021
Home KURIOZITETE Po shkrihet më shpejt seç pritej/ Çfarë po ndodh me akullnajën më...

Po shkrihet më shpejt seç pritej/ Çfarë po ndodh me akullnajën më të madhe të Antarktidës

Akullnaja e ashtuquajtur “Fund i botës” po shkrin me ritme alarmuese, kanë vënë në dukje shkencëtarët teksa një nëndetëse robotike është kthyer nga fundi i errët i njërës prej akullnajave më të mëdha të Antarktidës me lajme tronditëse – mund të shkrihet më shpejt sesa mendonim më parë.

Thwaites Glacier, një raft gjigant akulli në Antarktidën Perëndimore, ka qenë në radarët e shkencëtarëve të klimës për dy dekada tani. Por ata nuk e dinin se sa shpejt po shkrihej akullnaja, dhe sa afër ishte për të shembur plotësisht, derisa studiuesit dërguan një nëndetëse pa pilot nën raftin e akullit.

Matjet e para të kryera ndonjëherë në ujërat e errëta nën pjesën e akullit 74,000 milje katrore (192,000 kilometra katrorë) zbuluan një informacion shqetësues: Një rrymë me ujë të ngrohtë të nënvlerësuar më parë po rrjedh nga lindja, duke u larguar në disa pika thelbësore “që ankoron raftin në tokë.

“Vëzhgimet tona tregojnë se uji i ngrohtë ndikon nga të gjitha anët në pikat e mbërthimit kritike për qëndrueshmërinë e rafteve të akullit, një skenar që mund të çojë në heqjen dhe tërheqjen”, shkruajnë autorët e studimit në letër, e cila u botua më 9 Prill në revistën Scientific Advances. Me fjalë të tjera, e gjithë rafti i akullit mund të shkëputet dhe pastaj të derdhet në oqean.

Si një nga akullnajat më të shpejta të shkrirjes së Antarktidës, Thwaites Glacier, me nofkën me gëzim “Akullnaja Doomsday”, ka humbur rreth 595 miliardë tonë (540 miliardë tonë metrikë) akull që nga vitet 1980, duke kontribuar në një rritje prej 4% të niveleve globale të detit që nga ajo kohë koha Akullnaja vepron si një tapë në një shishe vere, duke ndaluar që pjesa tjetër e akullit në rajon të derdhet në det, kështu që shembja e akullnajës Thwaites mund të marrë potencialisht pjesën tjetër të Akullit të Antarktikut Perëndimor, duke shkaktuar një këmbë prej 10 metrash ( 3 metra) rritje në nivelet globale të detit.

“Shqetësimi është që ky ujë po vihet në kontakt të drejtpërdrejtë me pjesën e poshtme të raftit të akullit në pikën ku takohen gjuha e akullit dhe dyshemeja e cekët e detit”, bashkautor i studimit Alastair Graham, profesor i asociuar i oqeanografisë gjeologjike në Universitetin e Florida Jugore , i tha Gizmodo.

“Ky është bastioni i fundit për Thwaites dhe sapo të zhvendoset nga shtrati i detit në pjesën e përparme të saj, nuk ka asgjë tjetër që rafti i akullit të mbahet mbi të. Ai ujë i ngrohtë gjithashtu ka të ngjarë të përzihet brenda dhe rreth vijës së tokëzimit, thellë në zgavër, dhe kjo do të thotë se akullnaja po sulmohet gjithashtu në këmbët e tij, ku po qëndron mbi shkëmb të fortë, “i tha Graham Gizmodo.

I vendosur më shumë se 1.000 milje (1,600 kilometra) larg bazës më të afërt të kërkimit, Thwaites është i largët edhe nga standardet e Antarktikut.

Shkencëtarët kanë testuar më parë temperaturat rreth skajeve të saj, dhe madje kanë rënë një robot në formë torpedoje përmes një vrime të thellë 2,300 metra (700 m) në akull, por ky studim shënon herën e parë që një nëndetëse hyn në zgavrën poshtë raftit. Artizanatit, i quajtur Ran sipas perëndeshës skandinave të detit, matën forcën, temperaturën, përmbajtjen e oksigjenit dhe kripësinë e rrymave oqeanike që rrjedhin poshtë akullnajës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Bukuri arbëreshe në sytë e një fotografi legjendar

MARIO TESTINO KUJTON ORIGJINËN... As fotografi shumë i njohur i modës, Mario Testino, nuk i ka rezistuar tundimit përballë...

RRlTENl shpejtësinë e internetit me këtë truk të thjeshtë

Të gjithë jemi bërë të varur nga interneti. Shumica prej nesh ndjehemi të h umbur pa internet. ProbIemet me...

Vetëm 1 në 5 persona mund të gjejnë gabim në këtë foto: A mund ta gjeni edhe ju?

Diçka që nuk mund të mjaftojnë kurrë janë mashtruest e trurit. Tani, të rinjtë e sotëm preferojnë të rrijnë...

Ku gjendet qyteti ilir Damastion?

Qyteti Damastion për të cilin janë bërë përpjekje të shumta që të lokalizohet përmendet të gjeografi dhe historiani i antikitetit Straboni (vitet...

Recent Comments