6.1 C
Pristina
Tuesday, May 11, 2021
Home KËSHILLA Si ndikon konsumimi i dy filxhanëve me kafe çdo ditë në mëlçinë...

Si ndikon konsumimi i dy filxhanëve me kafe çdo ditë në mëlçinë tuaj?

Në të gjithë botën, kafeja është një nga pijet më të preferuara mes shumë njerëzve, qoftë e nxehtë apo e ftohtë.

Para se shkencëtarët të bënin teste mbi të, kafeja mendohej se ishte e dëmshme për shëndetin. Shumë probleme shëndetësore ishin të lidhura me kafenë pa ndonjë hulumtim.

Një hulumtim vërtetoi se në vend të rrëfimeve të mëparshme false, kafeja mund të jetë shumë e dobishme për trupin dhe nuk ka rrezik me problemet shëndetësore të deklaruara më parë. Sidoqoftë, kjo nuk do të thotë që është plotësisht i sigurt për t’u pirë.

Anët pozitive të pirjes së kafesë:

E pasur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë

Kafeja përmban sasi të mëdha antioksidantësh si dhe lëndë ushqyese të ndryshme si Vitamina B2, B5, B1, B3, Folati, Mangani, Kaliumi, Magnezi dhe Fosfori. Është gjithashtu parandalim i shkëlqyeshëm i plakjes së parakohshme dhe kancerit.

Ul rrezikun e sëmundjes së mëlçisë

Njerëzit që konsumojnë kafe kanë ulur zhvillimin e cerozës në mëlçi me 84 për qind, gjë që është e shkëlqyeshme pasi që mëlçia është thelbësore për shëndetin e përgjithshëm. Ata gjithashtu ulin rrezikun e kancerit të mëlçisë me 40 për qind.

Mban larg disa sëmundje

Njerëzit që pinë kafe kanë 65 për qind më pak të ngjarë të zhvillojnë Alzheimer dhe 32-60 për qind më pak të ngjarë të zhvillojnë Parkinson.

Shmang depresionin

Ekziston një rrezik 20 për qind më i ulët për depresion nëse pini kafe. Njerëzit që pinë katër ose më shumë gota në ditë kanë 53 për qind më pak shanse për të kryer vetëvrasje. Duke ulur rreziqet e shfaqjes së sëmundjeve  të ndryshme, është logjike që personi që pi kafe të jetojë më gjatë.

Anët negative të pirjes së kafesë

Nëse konsumoni kafe në mënyrë të tepruar, kafeina mund t’ju bëjë që të stimuloheni shumë dhe të prishë orarin tuaj të gjumit dhe cilësinë e gjumit. Kjo gjithashtu mund të rrisë presionin tuaj të gjakut që mund të jetë i keq për ju nëse normalisht keni presion të lartë të gjakut.

Konsumi i rregullt i kafeinë mund të krijojë një varësisë ndaj dhe disa njerëzve bëhen tolerant ndaj saj. Abstenimi nga kafeina mund t’i bëjë ata të ndiejnë simptoma të tilla si lodhja, dhimbja e kokës, mjegulla e trurit dhe nervozizmi. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Hej, Kaçanik, o shkëmb e gur, Vritesh e pritesh për flamur,..” – Beteja e Kaçanikut

Sabit Jaha: BETEJA E KAÇANIKUT E VITIT 1910 II Beteja e Kaçanikut u zhvillua ndërmjet kryengritësve shqiptarë nën udhëheqjen...

Ja pse besohej që patkoi i kalit është fatndjellës

Ekzistojnë disa arsye, se përse njerëzit e periudhës mesjetare, besonin se patkonjtë e kuajve ishin fatndjellëse. Së pari ato ishin prej hekuri,...

Fermeri ndryshon aksidentalisht kufirin mes Belgjikës dhe Francën

Një fermer në Belgjikë ka ndryshuar aksidentalisht kufirin e vendit të tij me Francën. Fermeri ishte duke ecur në pyll kur guri...

Fotografi e vitit 1900/Një çift shqiptar në Myzeqe(Foto)

Myzeqe me 1900.'' Burri i Krishter me Nusen ''.Foto e bere nga. P. Carl.Carli njihet per shumë shkrime të lashtësisë së Ilirisë,...

Recent Comments