6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home KËSHILLA Perzieni kripë dhe sheqer para se të fleni – efekti do tju...

Perzieni kripë dhe sheqer para se të fleni – efekti do tju befasojë

Konsumi i përzierjes së kripës me sheqerin, sipas Matt Stone, shkencëtarit Amerikan, i cili ka botuar disa libra për nutricionizmin dhe metabolizmin dhe ka dhëne kontribut në shërimin e pagjumësise si dhe dhimbjeve të kokës, rritjen e imunitetit, rritjen e nivelit të energjisë dhe ngritjen e nivelit të serotoninës dhe elektronet.

Sheqeri vepron si një “bateri” e qelizave, sepse glukoza është një furnizim i besueshme i energjisë së mitokondrieve. Natriumi prej kripës lejon frymëmarrjen e lirë të qelizave dhe prodhimin e energjisë. Përveç kësaj, të dy erëzat janë mjete të fuqishme për të luftuar stresin që dëmton metabolizmin tuaj.

Prandaj në qoftë se ju jeni pjesë e atyre që qëndrojnë zgjuar në orët e vona dhe nuk mund të flini, kombinimi i kripës dhe sheqerit është ideal për ju.

Përgatitja:
Përzieni 5 lugë sheqer dhe 1 lugë çaji kripë dhe vendoseni në një kavanoz. Para se të flini ose natën, me gishtin tuaj merreni një pjesë të vogel nga perberja dhe vendoseni nën gjuhë. Lejoni atë që të shkrihet dhe të veprojnë ngadalë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments