6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home ART Biblioteka gjigande me librat e hedhur në plehra(Foto)

Biblioteka gjigande me librat e hedhur në plehra(Foto)

Kjo bibliotekë është ndryshe nga të tjerat, ajo që e bën atë të veçantë, është se librat janë grumbulluar nga mbledhësit e plehrave në TurqI.

Kjo është një histori në lidhje me një bibliotekë, të gjetur në Ankara, kryeqyteti i Turqisë.

Disa persona që mbledhin mbeturina rrugëve, menduan të grumbullonin edhe librat. Kjo ndodhi sepse ata besonin se librat nuk kanë datë skadence dhe vlera që kanë nuk duhet humbur, kështu që vendosën t’i koleksionin, pa e ditur se kjo bibliotekë do të bëhej e famshme.

Ndërsa njerëzit dëgjuan për idenë, banorët filluan të dhurojnë librat, në vend që t’i hidhnin tutje.

Ideja fillestare ishte të mirëmbahej biblioteka vetëm për nevojat e punonjësve dhe familjeve të tyre. Por ndërsa popullariteti po rritej gradualisht, ajo u hap për publikun në shtator të vitit të kaluar. Tani, biblioteka ka 6000 libra në zotërim.

Brenda kësaj biblioteke ekzistojnë libra për fëmijë, gjithashtu edhe në anglisht apo frëngjisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments