6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA Pse shpimi i veshëve të foshnjës suaj mund të mos jetë një...

Pse shpimi i veshëve të foshnjës suaj mund të mos jetë një ide e mirë

Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, prindërit duhet të presin që fëmijët e tyre të bëhen të paktën 6 muaj përpara se t’i shpojnë veshët e tyre.  Bright Side ka gërmuar më thellë mbi këtë temë dhe ka gjetur disa pika që prindërit duhet të mbajnë mend.

Ata mund të lëndonin veten e tyre.

Kur i shponi veshët foshnjës tuaj, ato mund të bëhen të kuqe dhe vërtet të ndjeshme. Është thelbësore të siguroheni që vëthi i sapo vënë nuk duhet të preket. Sidoqoftë, foshnjat janë të paparashikueshme, dhe ata mund të përpiqen të prekin dhe tërheqin atë, gjë që mund të jetë e rrezikshme.

Ju po bëni zgjedhjen e tyre për ta.Reklamë

Ndërkohë që u takon tërësisht prindërve të vendosin nëse do ja shpojnë veshët foshnjës së tyre apo jo, ekziston rreziku që fëmija kur të rritet dhe të mos e pëlqejë atë. Meqenëse shpimi i veshit në çdo moshë dëmton njësoj, mbase është një zgjedhje më e mirë ta lini fëmijën të vendosë vetë kur të jetë më i madh.

Është e përhershme.

Një shpim i përhershëm mund të bëhet problem nëse fëmija juaj rritet dhe vendos të heq qafe shpimin.

Ata mund të zhvillojnë infeksione.

Edhe kur bëhen me të gjitha masat paraprake, shpimet e veshëve tek foshnjave mund të krijojnë një infeksion. Dhimbja, shkarkimi dhe ënjtja mund të shfaqen nëse veshi nuk pastrohet siç këshillohet nga ekspertët dhe madje mund të çojë në formimin e një keloid.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Ky është burri që s’luajti vendit as nga serbët(Foto)

Nga Faik Rexhepi Ka lindur në Preshevë, por me vite të tëra jeton në Prishtinë. Më 1974 punësohet në...

Komploti, si u vra Presidenti Linkoln

Në 14 prill të vitit 1865, Presidenti amerikan Abraham Linkoln qëllohet me plumb në Teatrin Ford në Uashington, DC. Presidenti i 16-të...

Paralajmërimi i WhatsApp/ Afati për pranimin e termave të rinj po përfundon

Momenti që të pranoni shfaqjen e termave të rinj të WhatsApp është tani pasi ndryshe duke vazhduar nga java tjetër nuk do...

Varianti i koronavirusit i zbuluar në Indi mund të ketë nxitur valën vdekjeprurëse

India ka thënë se varianti i ri i koronavirusit, i raportuar fillimisht në këtë shtet në muajin mars, mund të jetë i...

Recent Comments