6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home SHKENCË/TECH Qeni-robot, rojtari i ri i Pompeit

Qeni-robot, rojtari i ri i Pompeit

Pompei i lashtë ka një kujdestar të ri, SPOT, një qen robot me katër këmbë që do të inspektojë rrugët dhe tunelet e qytetit antik italian për të identifikuar çështjet strukturore.

Roboti, i projektuar nga firma amerikane Boston Dynamics, do të patrullojë Pompein gjatë natës për të inspektuar hapësirat më të vogla dhe për të mbledhur të dhëna për planifikimin e ndërhyrjeve për të rregulluar çështjet e sigurisë dhe strukturore.

I pajisur me një kamerë 360 gradë, SPOT do të mbrojë gjithashtu rrugët e qytetit antik nga gjuetarët e paligjshëm të relikeve që shkaktojnë probleme strukturore në rrënoja duke gërmuar tunele.

Pompei do të ketë gjithashtu syrin e vet në qiell, një skaner lazer fluturues i aftë për të kryer në mënyrë autonome skanime 3D të rrënojave, duke ndihmuar SPOT të kryejë detyrat e tij.

Klan News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments