6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KURIOZITETE E besoni apo jo? Kjo është pema që jep 40 lloje frutash

E besoni apo jo? Kjo është pema që jep 40 lloje frutash

Me shumë mundësi, shumë kanë dëgjuar të flitet për mënyrën e zakonshme për shartimin e disa varieteteve frutash në një pemë.

Por njeh pemë me 40 lloje njëkohësisht?

Një pemë fantastike hibride me 40 lloje frutash rritet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kumbulla, pjeshkë, nektarina, qershi e madje edhe bajame, në të njëjtat degë.

Dhe nuk është e gjitha.

Krijuesi i kësaj pemë ka qenë një profesor në Universitetin e Syracuse, në shtetin e New York-ut, në territorin e të cilit rritet.

Në fillim, profesori kishte një plan për të mbjellur 100 lloje frutash njëkohësisht.

Dakord, kjo metodë kultivimi është perfekt për zona të vogla.

Në Pranverë dhe në Verë frutat e gurit të shartuara në të njëjten pemë krijojnë një mozaik të vërtetë ngjyrash dhe shijesh.

Shumë e rehatshme apo jo?

Kur ke lloje të ndryshme mollash që rriten në pemën tënde njëkohësisht dhe jo vetëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments