6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KËSHILLA Pse nuk duhet që ta pish kurrë kafenë me stomakun bosh

Pse nuk duhet që ta pish kurrë kafenë me stomakun bosh

Për shumë njerëz, pirja e kafesë në mëngjes herët është një domosdoshmëri. Eshtë një orë alarmi, ngritje energjie dhe trajtim i shijshëm, i mbështjellë në një filxhan të ngrohtë. Akoma më mirë, pirja e kafesë mund të sjellë përfitime shëndetësore – madje mund të ndihmojë në mbrojtjen e trurit nga demenca.

Edhe pse nuk ka asgjë të keqe në prioritizimin e kafesë së rregullt, njerëzit me refluks acidesh, sëmundje refluksi gastroesophageal (GERD), sindromi i zorrës së irrituar (IBS) ose sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) duhet të jenë të kujdesshëm me kafenë. “Ne normalisht sugjerojmë zvogëlimin e konsumit të kafesë për ata me refluks acidi ose GERD,” thotë Leslie Langevin, autore e librit të kuzhinës Anti-Inflamatorë të Kuzhins “Kjo është për shkak se kafeina ul presionin rreth sfinkterit të poshtëm të ezofagut midis ezofagut dhe stomakut dhe simptomat e refluksit mund të shtohen, si rezultat i kësaj. Sidoqoftë, studime të shumta kanë treguar që kafeja në vetvete nuk shoqërohet gjithmonë me simptoma të rritura të GERD. Kështu që unë u them pacientëve të anashkalojnë kafenë për disa javë, pastaj ta shtojnë sërish dhe të vënë re simptomat”.

Nëse aciditeti është ende shumë i lartë për sistemin tuaj të tretjes, Langevin rekomandon kalimin në kafe dekafeinato ose hollimin e kafesë së rregullt me qumësht bajame, qumësht kokosi ose qumësht me pak yndyrë, pasi që “rritja e kalciumit në pijen tuaj të kafesë ndihmon për të zvogëluar aciditetin e pijes,” thotë ajo.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments