6.1 C
Pristina
Thursday, May 6, 2021
Home KURIOZITETE Sytë drejt qiellit për të parë super hënën e parë të këtij...

Sytë drejt qiellit për të parë super hënën e parë të këtij viti

Në mbrëmjen mes datës 26 dhe 27 prill do shohim superhënën e parë të këtij viti.

Atë natë hëna do jetë në pikën më të afërt me tokën dhe mjafton të dalësh në ballkon për ta shijuar.

Largësia e hënës nga toka gjatë asaj mbrëmjeje do jetë 357.615 kilometra.

Faza e Hënës së plotë ndodh në natën midis 26 dhe 27 Prill, pak para agimit të ditës 27, ndërsa afërsia më e madhe e hënës me tokën arrihet në mbrëmjen e 27 prillit, rreth 3 orë para perëndimit të diellit.

Do e kuptoni që keni të bëni me superhënë sepse diametri i saj do jetë më i madh se zakonisht.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Historia e kanalit të Suezit i cili u inagurua nga shqiptari Ismail Pashai, pjesë e familjes së Khedive të Egjiptit dhe Sudanit

Kanali i Suezit shtrihet 120 milje nga Port Said në Detin Mesdhe në Egjipt në jug në qytetin e Suez. Kanali ndan...

“Nëse dëshiron që njëqind shqiptarë të heshtin, duhesh të vrasësh nëntëdhjetë e nëntë”

“Nga thëniet të cilat mbledhim nëpër lista të caktuara duhet përfshirë edhe ato të cilat nuk na pëlqejnë, por që i takojnë...

Kulla: Një mënyrë shekullore e jetës në veri të Shqipërisë

Ngritur në mes të maleve dhe fshatrave në veri të Shqipërisë gjenden disa shtëpi prej guri të njohura si kulla, që në...

Camaj dhe Koliqi pjesë e spiunazhit të huaj, publikimi i Tares ndez debatin mes studiueseve

Studimi i publikuar së fundmi nga historiani Auron Tare për dy shkrimtarët e shquar shqiptarë, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, ka nxitur një...

Recent Comments