6.1 C
Pristina
Wednesday, May 12, 2021
Home KËSHILLA 5 problemet shëndetësore që vijnë nga konsumi i tepërt i kripës

5 problemet shëndetësore që vijnë nga konsumi i tepërt i kripës

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, një mesatare prej 5 gram kripë në ditë është e mjaftueshme për të përmbushur nevojat e trupit tonë, Sidoqoftë, studimet tregojnë se konsumohet afërsisht 3 herë më shumë kripë sesa sasia ideale. Specialistët theksojnë se konsumimi i tepërt mund të ketë pasoja shëndetësore.

Hipertensioni

Një nga problemet e shkaktuara nga konsumi i tepërt i kripës është rritja e presionit të gjakut. Përveç kësaj, meqenëse kripa zvogëlon efektet e saj, është e nevojshme të rritet doza dhe frekuenca e ilaçeve për uljen e presionit të gjakut. Kur rritet tensioni, rreziku i goditjes në tru rritet 3 herë. Ulja e marrjes së kripës zvogëlon rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve vaskulare, shkruan abcnews.al.

Rezistenca ndaj insulinës

Zakonet ushqyese me konsum të lartë të kripës rrisin nivelin e leptinës në gjak, gjë që shkakton përhapjen e qelizave dhjamore në zonën e barkut. Kjo mund të jetë një faktor rreziku për rezistencën ndaj insulinës. Miratimi i një diete me natrium të ulët rregullon sasinë e transportuesit që mbart glukozën në indet dhe receptorët e insulinës në qelizat yndyrore, duke zvogëluar kështu rezistencën e insulinës.

Osteoporoza

Konsumimi i tepërt i kripës bën që kalciumi të lirohet nga kockat dhe të nxirret nga urina. Si rezultat, kockat bëhen më të dobëta dhe lehtësisht të thyeshme.

Probleme me veshkat

Konsumi i tepërt i kripës jo vetëm që rrit presionin sistematik të gjakut, por gjithashtu rritet presionin e enëve të vogla në veshka. Si rezultat, enët çahen, duke shkaktuar dëme në indet e veshkave. Një problem tjetër është se konsumi i tepërt i kripës shkakton rrjedhje të proteinave në urinë. Si rezultat, mund të zhvillohet formimi i gurëve në veshka dhe dështimi i tyre në planin afatgjatë.

Demenca për shkak të sëmundjes vaskulare

Demenca për shkak të sëmundjes vaskulare është lloji më i zakonshëm i kësaj sëmundjeje. Konsumi i tepërt i kripës përshpejton përparimin e demencës për shkak të sëmundjes vaskulare duke prishur strukturën vaskulare dhe duke rritur presionin e gjakut. Kjo pamje, e cila ndodh si rezultat i dëmtimit të qarkullimit të gjakut në tru për shkak të aterosklerozës, ndikon negativisht në të gjitha funksionet mendore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Anija kozmike 14 miliardë milje larg Tokës ka mbledhur tinguj misteriozë nga një galaktikë tjetër

Voyager 1, anija kozmike më e largët nga Toka, e cila aktualisht është 14 miliard milje larg, ka zbuluar tingullin e universit.

Si ndikoi pandemia që numri i rinocerontëve të rritet në nivele rekord?

Numri i rinocerontëve me brirë në Nepal ka arritur nivelin më të lartë prej më shumë se 20 vjetësh, pjesërisht për shkak...

A e dini arsyen pse piratët mbulonin njërin sy?

Fakti që pothuajse të gjithë piratët mbuluan njërin sy me një kapak të zi sigurisht që nuk ka asnjë lidhje me një...

Në Tokë kanë jetuar 2.6 miliardë specie të llojit T-Rex

Studiuesit kanë bërë një përllogaritje të popullatës së Tiranosaurve Rex, species me madhësi sa një autobus, që ka jetuar 2.4 milionë vjet...

Recent Comments