6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Portret i rrallë i Gjergj Kastrioti – Skënderbeut

Portret i rrallë i Gjergj Kastrioti – Skënderbeut

HEROI SIPAS SERBËVE

 “Portreti në fjalë, pothuajse plotësisht i panjohur për historiografinë tonë, është një riprodhim i zbuluar në biografinë e parë të shkruar në gjuhën e vjetër serbe, që i kushtohet heroit tonë kombëtar.

Veçanërisht, shquhen titulli i mbretit dhe origjina shqiptare e Gjergj Kastrioti – Skënderbeut, origjinë që nuk u kontestua kurrë, nga qarqet intelektuale serbe të asaj kohe.

Në këtë kontekst duhet të theksohet se, përpjekjet për “serbizimin e Heroit”, tonë filluan veçanërisht, me Ilija Garašanin (1844) dhe pasuesit e tij, të shkollës antropologjike, të cilët, u përpoqën të shuanin të gjitha dritat nga historia jonë e lavdishme.

Libri u botua në Pesch, Hungari më 1828!

Marrë nga: Micky Haxhiislami /konica.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments