6.1 C
Pristina
Sunday, April 18, 2021
Home ART ''Kush sulet me kalë nëpër terr e stuhi?..'' - Johann Wolfgang Von...

”Kush sulet me kalë nëpër terr e stuhi?..” – Johann Wolfgang Von Goethe

MBRETI I PYLLIT

Kush sulet me kalë nëpër terr e stuhi?
Është babai me djalin e tij
Foshnjen ndër krahë fort e shtrengon
E mban me kujdes, nga era e mbron

– O bir, fytyren me frike pse e fsheh?
– Mbretin e pyllit, babush, a s’e sheh,
me kuroren mbi koke e bishtin e gjate?
– Eshte mjegull ajo, o bir, eshte nate!

“Femije e dashur, eja me mua
kam lodra te bukura, si thua?
Do te te coj mes lulesh perrallore,
do te te vesh me rroba princerore!”

-Babush, babush, a nuk po e degjon
Mbreti i pyllit cfare me premton?
– Qetesohu, o bir, askush nuk te flet
eshte era ne pyll, qe klith e bertet –

“Femije e dashur, a s’po vjen me mua?
Cupat e mia do jene shoqet e tua;
Vallen do heqin e do kendojne
me ty gjithe diten, do lodrojne”

– Babush, babush, a s’te ngjan se jane
çupat e mbretit atje matane?
– O bir, o bir une dalloj fort mire
jane vetem livadhet ne erresire –

“Te dua shume, pamja jote me terheq!
Dhe ne mos ardhsh me dashje, do te vish me te keq!”
– Babush, babush, ai po me kap e po me merr
Mbreti i pyllit me kall frike e tmerr!

Babai rrenqethet, me vrap kalin e nget
Fort djalin shtrengon, qe regetin e s’flet
Me ankth e llahtar arrin ne shtepi
Por i vdekur ish djali ne krahet e tij.

Poezi nga Johann Wolfgang Von Goethe /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kripa shëron këto sëmundje

Kripa është shumë e shëndetshme dhe ndihmon në parandalimin ose trajtimin e shumë sëmundjeve apo problemeve shëndetësore. Më poshtë...

Disa këshilla të thjeshta që do të bëjnë agjërimin tuaj më të lehtë

Deri më 12 maj, besimtarët myslimanë agjërojnë nga lindja e diellit e deri në perëndim. Agjërimi praktikohet për arsye fetare dhe shpirtërore...

Si të zhdukësh thinjat e parakohshme

Pavarësisht moshës, flokët e thinjur janë problem për shumë njerëz, femra dhe meshkuj. Thinjat janë tregues i pashmagshëm i plakjes, por që...

Me çfarë duhet të nisim iftarin?

Shpesh njerëzit pyesin: me çfarë duhet të çel iftarin? Në fakt, nuk ka asnjë obligim të përzgjidhni një ushqim...

Recent Comments