6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA 9 shenjat paralajmëruese të sulmit në tru që nuk duhet të injorohen

9 shenjat paralajmëruese të sulmit në tru që nuk duhet të injorohen

Mpirjet e papritura ose dobësi në fytyrë, në krah apo këmbë shpesh të  përqendruar përgjatë njërës anë në trup,janë shgenja të sulmit në tru që sduhet injoruar.

 • Problemi i shikimit nga njëra ose të dy sytë
 • Konfuzion i papritur
 • Probleme me të folurit dhe të kuptuarit
 • Dhimbje koke e papritur e rëndë pa shkak të njohur
 • Probleme e papritur në ecje
 • Marramendje me humbjen e ekuilibrit
 • Pamundësia për të arritur të dy krahët
 • Mënyra e goditjeve të pranishme tek gratë

Gratë pësojnë goditje më shpesh sesa burrat, por shenjat e një goditjeje tek gratë shpesh janë më të vështira për tu zbuluar. Për shkak se gratë shpesh jetojnë më gjatë se burrat. Gratë përjetojnë shenjat më të zakonshme të një goditje në tru, por ato gjithashtu raportojnë shenja shtesë që përfshijnë:

Watershed stroke - Wikipedia
 • Humbja e vetëdijes ose ligështimit
 • Dobësi në të gjithë trupin
 • Gulçim
 • agjitacion
 • dhimbje
 • Ndryshime të papritura të sjelljes

Këto lloje të simptomave unike të femrës janë më sfiduese për tu zbuluar sepse ato nuk janë gjithmonë të dukshme si simptoma të goditjes.

Burrat dhe goditjet në tru

How to Recognize the Warning Signs of a Stroke

Të kesh një goditje në tru mund të jetë e zakonshme në të gjitha grupet racore mashkullore siç janë Afrikano-Amerikan, Amerikanët e Vjetër, Aziatikë dhe Burrat e Bardhë. Në përgjithësi, burrat më shpesh pësojnë sulme kalimtare ishemike (TIA) ose ‘mini-goditje’ përpara se të ndodhë një goditje e plotë e mundshme. Shenjat e një goditje në tru tek burrat shpesh manifestohen si mosfunksionim i trurit, përfshirë:

 • Dallimi i fjalës
 • lodhje
 • Dhimbje stomaku
 • Fytyra bie nga njëra anë
 • marramendje
 • Pamundësia për të kuptuar bisedën
 • ankth
 • Humbja e vizionit në njërën ose të dy sytë
 • shenjat e një goditje në tru

Rreziku i jetës për një goditje në tru është më i ulët te burrat sesa për gratë me rezultate të përgjithshme pozitive të rikuperimit. Burrat gjithashtu kanë më pak të ngjarë të përjetojnë paaftësi afatgjatë pas ngjarjes.

Burrat dhe gratë paraqesin simptoma të një goditje në tru, duke e bërë atë veçanërisht të rëndësishme për të kuptuar ato ndryshime. Kështu që nëse jeni në rrezik nga goditja në tru sigurohuni që të përfshini ndryshime të shëndetshme në jetën tuaj që mund të ndihmojnë në parandalimin e një goditjeje në tru. Ndryshime të tilla mund të përfshijnë:

 • Mbajtja e një peshe të shëndetshme
 • Kontrolli i tensionit të lartë
 • Ulja e mishit të kuq duke ngrënë më shumë peshk, shpendë dhe ushqime organike

Shpërndaje me dikë që mund ti ndihmojë ky informacion!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments