6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KURIOZITETE 12 traditat më të çuditshme nga vende të botës(Foto)

12 traditat më të çuditshme nga vende të botës(Foto)

Të gjithë ne kemi përjetuar tronditje të kulturës një herë në jetën tonë. Ne do t’ju prezantojë me 15 tradita të çuditshme që ekzistojnë edhe në ditët e sotme.

1.Nuk ka letra tualeti në Indi

Shumë udhëtar do të befasohen kur zbulojnë se në Indi letra e tualetit nuk gjendet zakonisht në banjë. Në fakt, përdoret vetëm uji nga një kovë e vogël që gjendet pranë tualetit.

2.Në Indonezi nuk e përdorin banjon pas martesës
Në komunitetin e Tidong në Indonezi, një çift i martuar nuk lejohet të shkojë në banjë për 3 ditë pas martesës. Nëse e bëjnë këtë, konsiderohet fat i keq për martesën e tyre.

3.Në Maasai ju i përshëndetni të tjerët duke i pështyrë
Ndërsa pështyma konsiderohet e vrazhdë në shumë kultura, në fisin Kenyan Maasai është mënyra e zakontë e përshëndetjes dhe e respektimit.

4.Mos dhuroni trëndafil të verdhë në Meksikë
Në Meksikë, është më mirë t’i përmbahesh një trëndafili të kuq tradicional sesa një trëndafili të verdhë, që do të thotë vdekje në kulturën meksikane.

5.Thyerja e pjatave para fejesës, Gjermani
Image
Disa javë para një martese gjermane, zhvillohet një traditë e njohur si Polterabend. Vizitorët e çiftit sjellin qeramikë e cila shkatërrohet në shtëpinë e çiftit. Më pas, nusja dhe dhëndri duhet të pastrojnë rrëmujën, një veprim i cili besohet se sjell fat të mirë dhe inkurajon punën ekipore për martesën e tyre të ardhshme.

6.Në Danimarkë njerëzve beqarë u hedhin kanellë
Nëse një person mbetet beqar në ditëlindjen e tij, miqtë e tyre do t’i bëjnë dush me kanellë. Tradita është një referencë për tregtarët danezë të erëzave, të cilët shpesh nuk kishin kohë për martesë për shkak të udhëtimeve të tyre rreth kontinentit.

7.Në Hungari nuk i cakrrojnë gotat para se të pijnë

Kjo traditë historike vjen që nga viti 1848, kur Austria mundi revolucionin hungarez dhe festoi duke cakrruar gotat. Si rezultat, hungarezët vendosën të mos i cakrronin gotat për 150 vjet.

8.Veshja e kapeleve qesharake kur jeni beqarë, Francë

Në këtë ditë, gratë që kanë mbushur moshën 25 vjeç mbajnë kapele të gjelbërta dhe të verdhë, të cilat nënkuptojnë mençurinë dhe besimin.

9.Hedhja e orendive shtëpiake nga dritarja, Afrikë e Jugut

Për vitin e ri, njerëzit i hedhin mobiljet e tyre nga dritarja dhe në rrugët poshtë. Kjo traditë monitorohet nga forcat e policisë për të siguruar që askush të mos lëndohet.

10.Në Finlandë takimet biznesore bëhen në saunë

Sauna është një pjesë e madhe e kulturës finlandeze, duke shërbyer edhe si një vend për të diskutuar çështjet e biznesit apo edhe politikën.

11.Mos e përdorni dorën e majtë gjatë ushqimit, Saudi Arabia

Në një numër vendesh të Lindjes së Mesme, përshëndetja ndaj dikujt ose ngrënia me dorën e majtë të dikujt mund të konsiderohet e vrazhdë dhe jo sanitare.

Cila nga këto tradita ju surprizoi më shumë? Cilat tradita unike ekzistojnë në vendin tuaj? Ndani tregimet tuaja në komente!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments