6.1 C
Pristina
Friday, March 5, 2021
Home RETROSPEKTIVË "Çdo shqiptar është vëllai yt, mos përbuz gjuhën e nënës"-pasaporta në kohën...

“Çdo shqiptar është vëllai yt, mos përbuz gjuhën e nënës”-pasaporta në kohën e mbretit Zog

Pasaporta shqiptare në kohën e mbretit Zog, ka patur disa veçori që sot nuk janë më.

Kjo ka të bëjë me 6 këshilla që ishin të shkruara në kapakun nga brenda pasaportës.

  • Ja çfarë shkruhej në të:

1.Ta dish dhe të jesh i sigurt se fatbardhsia dhe lumturia e jote gjindet në Shqipni e cila t`ep nder e të fal emnin shqiptar.

RUAJE MIRË KARAKTERIN KOMTAR DHE KRYENALTSIN SHQIPTARE; BINDJU LIGJEVE DHE URDHNAVE TË VENDIT KUDO QË TË JESH.
ÇDO SHQIPTAR ASHT VËLLAU YT: NDEROJE KURDOHERË DHE NDIHMOJE KUR TË KET NEVOJË.
MOS E PËRBUZ GJUHËN E NANËS S´ATE, TUE FOLE NË GJUHË TË HUEJ KUR NUK ASHT NEVOJA.
NDERO FLAMURIN E ATDHEUT TAND: KUSH NUK E NDERON SHENJIN E KOMSIS, SHNDERON VEHTEN E VET.
DASHURIA PËR ATDHE NDIHET MA TEPËR NË MËRGIM, PRANDAJ KETË DASHURI RUAJE EDHE KUR TË KËTHEJSH NË VENDIN T´AND.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments