6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KËSHILLA Si duhet ta pini ujin, nëse doni të bini shpejt në peshë

Si duhet ta pini ujin, nëse doni të bini shpejt në peshë

Çdo ditë dëgjoni sesa e rëndësishme është të pish ujë, jo vetëm për të patur një metabolizëm të shëndetshëm, por gjithashtu për një rënie më të shpejtë nga pesha. 

A na ndihmon vërtetë uji në heqjen e kilogramëve të tepërt? Përgjigja e shkurtër është po.

Konsumimi i ujit ndihmon në nxitjen e metabolizmin, pastron trupin nga toksinat dhe vepron si një largues oreksi. Gjithashtu, duke pirë më shumë ujë ju ndihmoni trupin tuaj të ndalojë mbajtjen e lëngjeve duke bërë që të largojë ato kilogramë shtesë të cilat në fakt janë vetëm ujë.

Pra, çfarë mund të bëni për tu siguruar që jeni duke pirë 8-10 gotat e rekomanduara të ujit në ditë, për t’u hidratuar dhe stimuluar humbjen e peshës?

1

Pini ujë para se të filloni të hani vaktin tuaj.

2

Zëvendësoni lëngjet e bombarduara me kalori, me ujë.

3

Sigurohuni që uji të jetë i ftohtë jo në temperaturë ambjenti. Uji me akull sipas ekspertëve nxit metabolizmin tuaj të “punojë” më fort për ta ngrohur atë në temperaturën e trupit. Kjo përkthehet më vonë në humbje peshe.

4

Shkoni në palestër.

5

Sigurohuni që pini mjaftueshëm. Në kushte normale pini 8 gota ujë, por nëse bëni ushtrime duhet ta rrisni këtë masë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Presioni mbi këtë pikë të dorës: Largon kokëdhembjen, tensionin e supeve, qafës dhe sinusëve

Veprimin përsëriteni tre herë në dorën e majtë, pastaj edhe në dorën e djathtë.Pika të caktuara në pëllëmbë...

10 kafshë që janë në gjendje t’a mposhtin Luanin(Video)

Shumë pak kafshë janë të afta të luftojnë dhe të mposhtin një Luan, shkruan InforCulture,infoLuanët dihet se janë...

Si ishte Nju Jorku i dekadave më parë?(Foto)

Një fotograf me përvojë shumëvjeçare, vendosi t’i përkushtohej ngjyrosjes së pamjeve historike, që janë realizuar dekada më parë.

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej,...

Recent Comments