6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Përqafimi 4 800 vjeçar nënë-fëmijë

Përqafimi 4 800 vjeçar nënë-fëmijë

Lidhja e fortë mes nënës e fëmijës mund të të trondisë e të të mallëngjejë dhe 4800 vjet më pas. Këtë gjë kanë përjetuar arkeologët tajvanezë kur kanë zbuluar skeletin e një nëne që shikonte foshnjën e saj në krah. Fosilja e këtij përqafimi daton 4 800 vite më parë thanë shkencëtarët, ndërkohë që janë zbuluar dhe shumë skelete të tjerë gjatë gërmimeve, por ky moment po mahnit gjithë botën.

Dyshja nënë e bijë kanë mbajtur njëri-tjetrin për 4800 vjet.

“Kur u zbulua, të gjithë arkeologët dhe anëtarët e stafit ishin të tronditur”, tha Chi Whei-lee, një kurator në Muzeun Kombëtar të Shkencës Natyrore të Tajvanit, sipas Reuters.

“Pse? Për shkak se nëna ishte duke parë poshtë tek  foshnja që mbante në duart e saj. ”

Nëna dhe fëmija janë gjetur gjatë gërmimeve të 48 grupeve nga varrezat pranë qytetit qendror të Taichung. Fosilet besohet të jenë provat për jetën më të hershme të veprimtarisë njerëzore në Tajvanin qendror.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej,...

Shikoni çfarë ndodh kur ndez 6000 fije shkrepëse njëherësh

Duket si një tortë gjigante, por nuk është e tillë. Megjithatë, le të quajmë një “tortë” me plot 6,000 fije shkrepëse. Sigurisht...

Liqeni vdekjeprurës, në një natë humbën jetën mbi 1700 njerëz

Bëhet fjalë për një ngjarje të ndodhur më 21 gusht të vitit 1986, një nga fatkeqësitë më misterioze natyrore në histori.

Recent Comments