6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA Mos i hidhni kurrë lëvozhgat e vezëve! Arsyeja do ju suprizojë

Mos i hidhni kurrë lëvozhgat e vezëve! Arsyeja do ju suprizojë

Me shumë mundësi konsumoni vezë çdo ditë ose të paktën disa herë në javë. Vezët janë plot me lëndë ushqyese, ose për të qenë më të saktë, janë të pasura në proteina, kalcium dhe minerale.

Ndaj ja dhe pse nuk duhet t’i hidhni lëvozhgat e vezëve:

Pastë dhëmbësh e bërë në shtëpi

Është fakt që dhëmbët njerëzorë përbëhen kryesisht nga kalciumi. Kjo pastë dhëmbësh e bërë nga lëvozhgat e vezëve do t’ju ndihmojë të mbani të fortë dhëmbët tuaj dhe t’i furnizoni me minerale.

Përgatitja:

Si fillim ju duhet të zieni, të thani dhe të grini lëvozhgat e 12 vezëve. Në një tas hidhni pudrën e lëvozhgave të vezëve, 1-3 lugë gjelle vaj kokosi, 1 lugë gjelle sodë dhe 10 pika vaj aromatik. Vendoseni në një enë xhami.

Si ta përdorni:

Rekomandohet që t’a përdorni çdo mëngjes si një pastë të zakonshme që të lani dhëmbët tuaj.

Heqin njollat nga filxhanët.

Ziejni, thajini dhe grijini lëvozhgat e 12 vezëve. Mbushini filxhanët me ujë të ngrohtë dhe hidhni pudrën e lëvozhgave dhe lëreni gjatë gjithë natës. Njollat do të jenë hequr krejtësisht.

Të zbardhni rrobat

Ajo çfarë duhet të bëni është të thërrmoni disa lëvozhga vezësh, kombinoheni disa feta limoni dhe futini në lavatriçe në një çantë lecke së bashku me të gjitha rrobat e tjera.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments