6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home KULTURË Janar 1911, artistët shqiptarë në SHBA vinin në skenë dramën “Besa”(Foto)

Janar 1911, artistët shqiptarë në SHBA vinin në skenë dramën “Besa”(Foto)

“Amatorët e Shoqërisë Tbeatrale “Shqipëria” të cilët do të lozin dramën “Bessa” të shtunën mbrëma në Natick, Mass. Rentni tí shikoni”.

Ishte ky shkrimi që shoqëronte aktivitetin e artistëve amatorë shqiptarë në SHBA, të cilët kishin krijuar grupin e tyre artistik të quajtur “Shqipëria”. Ishte muaji janar i vitit 1911 kur grupi artistik “Shqipëria” në SHBA vendosi në skenë veprën “Besa” të Sami Frasherit.

Foto kortezi e Ilirian Agolli.

PROM

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

10 kafshë që janë në gjendje t’a mposhtin Luanin(Video)

Shumë pak kafshë janë të afta të luftojnë dhe të mposhtin një Luan, shkruan InforCulture,infoLuanët dihet se janë...

Si ishte Nju Jorku i dekadave më parë?(Foto)

Një fotograf me përvojë shumëvjeçare, vendosi t’i përkushtohej ngjyrosjes së pamjeve historike, që janë realizuar dekada më parë.

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej,...

Shikoni çfarë ndodh kur ndez 6000 fije shkrepëse njëherësh

Duket si një tortë gjigante, por nuk është e tillë. Megjithatë, le të quajmë një “tortë” me plot 6,000 fije shkrepëse. Sigurisht...

Recent Comments