6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA Mënyra e duhur për të larë peshqirët në mënyrë që mos të...

Mënyra e duhur për të larë peshqirët në mënyrë që mos të ashpërsohen

Larja e peshqirëve në dukje është një proces shumë i thjeshtë! Nëse mendoni se kujdesi ndaj tyre përfshin vetëm një proces larjeje në lavatriçe, me shumë mundësi peshqiri ju ashpërson lëkurën kur fshiheni me të ! Në mënyrë që peshqirët të ruajnë butësinë për një kohë të gjatë ju duhet të dini disa truke.
Sapo të blini një peshqir duhet ta lani
Edhe pse peshqiri është i ri, kjo nuk do të thotë që ju duhet ta përdorni pa e larë. Nëse fibrat e peshqirit nuk janë të hapura, vetia përthithëse e tij nuk do të jetë maksimale, ndaj duhet që ju ta lani.
Ajo që duhet të bëni është të shtoni gjysmë filxhani uthull të bardhë në ciklin e shpëlarjes. Kjo gjë do të parandalojë ashpërsimin e fibave
Ekspertët rekomandojnë që peshqirët të lahen çdo 3-4 përdorime.
Peshqirët ndryshojnë në varësi të materialit dhe fibrave ndaj bëni mirë të lexoni etiketën përpara larjes ! Disa mund të kërkojnë larje me ujë të ftohtë, ndërsa peshqirët e bardhë pambuku mund t’i lani dhe në proces 90 gradë.
Mos i palosni asnjëherë peshqirët nëse janë sit ë lagësht apo butë sepse do të mbajnë erë myk. Burimi: Martha Stewart

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Recent Comments