6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KURIOZITETE Pasaportat më të fuqishme për 2021

Pasaportat më të fuqishme për 2021

Qytetarët aziatikë vazhdojnë të posedojnë dokumentet më të fuqishme të udhëtimit në botë, sipas Indeksit të Pasaportave Henley 2021 .

Duke mos marrë parasysh kufizimet e përkohshme të udhëtimit mes pandemisë COVID-19 , Japonia kryeson për sa i përket forcës së pasaportës për të katërtin vit radhazi, duke siguruar qasje pa viza / vizë gjatë mbërritjes në 191 destinacione në të gjithë botën bazuar në të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Lexo Edhe:

Je njeri i mirë apo i keq? Ja testi për ta kuptuar

Singapori (190) renditet i dyti edhe një herë, pasuar nga Koreja e Jugut dhe Gjermania (189), me Italinë, Finlandën, Spanjën dhe Luksemburgun (188) jo shumë larg.

 Evropa është gjithashtu shtëpia e disa prej pasaportave më të fuqishme në botë.

Danimarka dhe Austria (187) përmbyllin 10 vendet e para ndërsa Suedia, Franca, Portugalia, Hollanda dhe Irlanda (186) ngadalësojnë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Zvicrën, Norvegjinë, Belgjikën dhe Zelandën e Re (185).

Henley & Partners tregojnë se rritja e vendeve të Azi Paqësorit (APAC) në renditjen e indeksit është një fenomen relativisht i ri me vendet e Bashkimit Evropian, Britaninë e Madhe dhe SH.B.A. që tradicionalisht mbajnë vendet e para.

“Ekspertët sugjerojnë që pozicioni i forcës së rajonit APAC do të vazhdojë pasi përfshin disa nga vendet e para që fillojnë procesin e rikuperimit nga pandemia,” thuhet në njoftimin e së martës.

Në skajin tjetër të spektrit, Afganistani (26) është pasaporta më pak e fuqishme që një udhëtar mund të mbajë, e ndjekur nga Iraku (28), Siria (29), Pakistani (32), Somalia dhe Jemeni (33), territoret Palestineze ( 37), Libia dhe Nepali (38) dhe Koreja e Veriut (39).

Dr. Christian H. Kaelin, Kryetar i Henley & Partners dhe shpikës i konceptit të indeksit të pasaportës, vëren se kriza COVID-19 dhe bllokimet që rezultojnë kanë penguar hyrjen për mbajtësit e pasaportave në të gjithë botën.

“Vetëm një vit më parë të gjitha indikacionet ishin që nivelet e lëvizshmërisë globale do të vazhdonin të rriteshin, se liria e udhëtimit do të rritej dhe se mbajtësit e pasaportave të fuqishme do të gëzonin më shumë akses se kurrë më parë. Bllokimi global i mohoi këto parashikime të ndezura, dhe si kufizime fillojnë të ngrihen, rezultatet nga indeksi i fundit janë një kujtesë se çfarë do të thotë me të vërtetë fuqia e pasaportës në një botë të përmbytur nga pandemia “, tha Kaelin në një deklaratë.

Mbajtësit e pasaportave amerikane janë aktualisht në gjendje të udhëtojnë në më pak se 75 destinacione për shkak të kufizimeve që rrjedhin nga pandemia.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments