6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home KËSHILLA A ju shëndoshin arrat? Mësoni përgjigjen

A ju shëndoshin arrat? Mësoni përgjigjen

Frutat e thata ju shëndoshin, në fakt është një besim i gabuar. Realiteti i fakteve është mjaft i ndryshëm. Varësisht nga lloji i frutave të thata që ju preferoni, ju mund të shijoni përfitime të ndryshme.

Bajamet janë të pasura me kalcium dhe sigurojnë një konsum të lartë të energjisë; arrat përmbajnë acid folik, i cili ndihmon në luftimin e lodhjes kronike; fistikët përmbajnë shumë proteina dhe stimuluar prodhimin e serotoninit.

Një studim i kohëve të fundit tregoi se arrat janë gjithashtu të dobishme për humbjen e peshës, në sajë të një eksperimenti që përfshinte njerëz të dhjamosur të cilëve iu dha smoothies për 5 ditë, në një grup një përqindje e caktuar përmbante arra, dhe një grupi tjetër pije që në vend të kësaj ishte pa arra.

Pastaj, pas 30 ditësh, ishte e mundur të verifikohej se si ata që pinin smoothies me arra, posedonin një veprimtari të shquar në anën e djathtë të trurit, përgjegjës për kontrollin e stimujve të urisë dhe për këtë arsye ata kishin më pak oreks dhe nuk e ndjenin nevojën për të ngrënë.

Prandaj, mund të konkludohet se arrat shtojnë ndjenjën e ngopjes dhe konsumi i tyre tregohet në dietën e të shëndoshëve dhe diabetikëve dhe në përgjithësi të atyre që përpiqen të humbin peshë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vendi i parë në Evropë që lejon hyrjen e pasagjerëve të pavaksinuar

Numri i rasteve të regjistruara rishtas është krejt i vogël, dhe njerëzit e vaksinuar, si dhe ata që janë rikuperuar nga koronavirusi...

Historia e një greku që u vra për Shqipërinë(Video)

Histori e jashtzakonshme e një njeriu që dha jetën për Shqipërinë,ësht ajo e Lefter Talos nga zona  Vurgut që i përkiste minoritetit...

Ishulli grek pa Covid-19, të gjithë banorët të vaksinuar

Vendi i parë pa Covid-19 në Evropë është ishulli Kastelorizo në Greqi, ku të gjithë banorët janë vaksinuar.Një...

Pse Cezari tha frazën e njohur: “Erdha, pashë, fitova”?

Pse i konsideroi banorët e Britanisë, “hordhi barbarësh që shkëmbejnë gratë dhe torturojnë pulat”.Fraza e famshme e Jul Cezarit përmbledh fitoren e...

Recent Comments