6.1 C
Pristina
Monday, March 1, 2021
Home Uncategorized “Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër...

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër! Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Disa thënje nga klerikë fetarë shqiptarë që tërë jetën e tyre i’a kushtuan jo vetëm fesë por edhe çështjes kombëtare! /InforCultutre.info

“Nip i Pellazgut, o komb i vjetër!
Nga ti më i vjetër nuk ndodhet tjetër!”

Hafiz Ali ef. Korça

“Nuk vuaj për para e për grada, po për komb e atdhe”.

Hoxhë Said ef. Najdeni

“Lexoni te mualimët e urtë sa e mirë dhe sa e kuptueshme është feja Islame, kur shpjegohet shqip, në gjuhën e Zotit për shqiptarët”.

Mulla Idriz ef. Gjilani

“Për Shqipni na t’jetojm,
gjallë Shqipninë na mos ta l’shojmë;
n’mend ta kemi, për jetë e mot.”

At Gjergj Fishta

“Djema! Më shihni prift ortodoks, po nuk u linda kësisoj, u linda shqiptar dhe shqiptar dua të vdes.“

At Stath Melani

“Çdo fjalë e gjuhës shqipe nuk shitet e nuk blehet për tërë arin e botës; mbasi floriri humbet, shqipja mbetet.“

Papa Kristi Negovani

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

10 kafshë që janë në gjendje t’a mposhtin Luanin(Video)

Shumë pak kafshë janë të afta të luftojnë dhe të mposhtin një Luan, shkruan InforCulture,infoLuanët dihet se janë...

Si ishte Nju Jorku i dekadave më parë?(Foto)

Një fotograf me përvojë shumëvjeçare, vendosi t’i përkushtohej ngjyrosjes së pamjeve historike, që janë realizuar dekada më parë.

Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe/Ja çfarë bënin ato

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri. Para se një vajzë arbëreshe të martohej,...

Shikoni çfarë ndodh kur ndez 6000 fije shkrepëse njëherësh

Duket si një tortë gjigante, por nuk është e tillë. Megjithatë, le të quajmë një “tortë” me plot 6,000 fije shkrepëse. Sigurisht...

Recent Comments