6.1 C
Pristina
Friday, January 22, 2021
Home KËSHILLA Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.

“Unë personalisht i marr këto për të ulur rrezikun e infektimit me COVID-19 dhe për të zvogëluar ndërlikimet nëse sëmurem. Ata punojnë së bashku për të ekuilibruar sistemin tuaj monitor dhe për të mbështetur mushkëritë tuaja”, thotë eksperti shëndetësor Fred Pescatore.

Parandaloni pneumoninë me vitaminë C

Pneumonia është e zakonshme me COVID-19, por vitamina C mund të zvogëlojë rrezikun e kontraktimit të infeksionit sekondar deri në 95 për qind sipas një studimi. Arsyeja? Ka aftësinë të shkatërrojë pneumoninë bakteriale dhe virale.

“Unë marr dhe rekomandoj 3,000 miligram çdo ditë, por nëse nuk jeni duke marrë C, atëherë gradualisht punoni deri në atë dozë për të shmangur diarrenë”, thotë ai.

Shkatërroni virusin me vitaminën D

Vitamina D3 ndihmon qelizat e bardha të gjakut të shkatërrojnë viruset që depërtojnë në mushkëri, duke ulur rrezikun e infeksionit të frymëmarrjes me 64 për qind dhe ndërlikimet e COVID-19 shtatë herë. Ndërsa rrezet e diellit rrisin vitaminën D3, plotësimi siguron nivele të përshtatshme.

Mbroni mushkëritë me vitaminë A

Vitamina e tretshme në yndyrë mban rrjedhjen e mukusit, e cila parandalon ngjitjen e viruseve, replikimin dhe sëmundjen tuaj, shpjegon Dr. Pescatore. “Unë do të filloja me 40,000 miligram të vitaminës A për dy ditë, pastaj 10,000 miligram çdo ditë pas kësaj”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

A janë puçistë shqiptarët?

"SULLTANI I FUNDIT"Nga: Michele De Grece (fragment nga romani historik “Sulltani i fundit” mbi puçin në Perandorinë...

Simon Rrota: Si i mbrojti ushtria turke kristianët e Shkodrës

KUJTIMET E PIKTORITMarrëdhëniet e katolikëve e muslimanëve në Shkodrën e fillimshekullit të 20-të…Duhet...

Nëna luaneshë sulmohet dhe përleshet me qentë e egër për ta shpëtuar këlyshin

Shalin Fernando ishte duke vizituar një zonë malore në Botswana, kur pa një luaneshë me të voglin, që ishte rrethuar prej një...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur dhe me shumë gjasë e padëgjuar.Ky lëng ka një përdorim tërësisht mjekësor...

Recent Comments