6.1 C
Pristina
Sunday, January 17, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë...

Spastrimi etnik ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me ndihmën e ushtrisë franceze (Foto)

Fotografitë e sjellura më poshtë tregojnë historinë e dhimbshme të spastrimit etnik të shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës me 1916.

Prill – Tetor – Follolinë( Florina ose Lerin ) me 1916. Terori perfundimtar ndaj shqiptarëve të Follolinës dhe Prespës. Pastrimi i fundit etnik ndaj shqiptarëve, me ndihmën e ushtrisë franceze.

Komando ishte, vetëm për shqiptarët, sa më shpejt matanë bosforit dhe drejt kontinentit të Azisë në shkretërirat e Anadollit. /Marrë nga profili i Rafet Kadriut në FaceBook /InforCulture.info

AddThis Website Tools

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!

279 TË SHËRUAR DHE 353 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Si të flini një natë të mirë kur keni hundë të bllokuara

Një nga simptomat më të bezdisshme të ftohjes janë hundët e bllokuara.Kur keni hundë të bllokuara e vetmja...

Ky është uji më i ftohtë në botë

Ky është uji më i ftohtë në botë, në të cilin jetojnë krijesa shumë të bukura dhe të rralla, që temperaturat e...

Kur dhe kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë?

E dini kush ishte shqiptari i parë që shkoi në Amerikë? Për shkak të kushteve politike, sociale dhe ekonomike shqiptarët e kanë...

Recent Comments