6.1 C
Pristina
Tuesday, January 19, 2021
Home KURIOZITETE “Është keq të derdhet kripa”, ja si ka lindur në Mesjetë bestytnia...

“Është keq të derdhet kripa”, ja si ka lindur në Mesjetë bestytnia që shqiptarët e besojnë ende

Në Mesjetë, kripa ishte një burim i çmuar. Ajo kushtonte shumë, dhe besohej se kishte veti medicinale. Nëse kripa derdhej, ajo nuk ishte më në gjendje të përdorej si ilaç, dhe prandaj grumbullohej dhe hidhej mbi shpatullën e majtë, me qëllim që të verboheshin shpirtrat e këqinj, që besohej se përndiqnin vazhdimisht njerëzit përreth tyre.

Ekziston një arsyetim edhe më i vjetër, mbi supersticionin e kripur së derdhur. Në tabllonë e Da Vinçit ‘Darka e Fundit’, Juda Iskarioti portretizohet sikur ka derdhur kripën. Kjo bëri që shumë njerëz ta shohin këtë akt si një shenjë të keqe, dhe si diçka që ka të ngjarë të ndjellë fatin e keq.

Dihej se kripa e bën tokën shterpë për një kohë të gjatë, dhe nga kjo besohej se derdhja e kripës, është e ngjashme me mallkimin e tokës. Ndër shekuj ka pasur dëshmi të shumta mbi shenjat e këqija, që lidheshin me derdhjen e kripës. Përveç kësaj, që kur Kisha Katolike Romak e përdori kripë për të përgatitur Ujin e Shenjtë, ajo kishte një rëndësi fetare, çka e bënte derdhjen e saj një shenjë të keqe. (bota.al)/InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Fshati ku mendohet se fshihet thesari i Aleksandrit të Madh

Miraka është fshati mes Elbasanit dhe Librazhdit ku kërkohet thesari i Aleksandrit të Madh. Fshati ka pozicion të çuditshëm gjeografik. Në anën...

Fakte interesante për shtëpitë në Kinë që i bëjnë ato të ndryshme nga shtëpitë në të gjithë botën

Kina është një vend i madh ku njerëzit mund të flasin dialekte të ndryshme dhe të mos kuptojnë njëri-tjetrin.

Foto Dite/1906, Gratë shkodrane hidhnin lule nga kalaja në kujtim të Skënderbeut

Një gravurë origjinale e vitit 1906 na njeh me një ritual të grave shkodrane për të respektuar Heroin Kombëtar. Gratë shkodrane hidhnin...

Zgjidhjet natyrale kundër problemeve me dhëmbët

Njerëzit që vuajnë nga ndjeshmëria e lartë e dhëmbëve, përballen çdo ditë me dhimbje të forta e të mprehta sa herë që...

Recent Comments