6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA Ja si ta largoni erën e hudhrës brenda pak sekondash

Ja si ta largoni erën e hudhrës brenda pak sekondash

Hudhra është një ndër perimet më të dobishme për shëndetin tonë.

Vlerat e saj janë provuar e riprovuar pas një sërë studimesh.

Sa keq që nuk mund të themi të njëjtën gjë për aromën e saj.

Sado të përpiqeni ta largoni me losione të ndryshme, apo duke përtypur çamçakëz, ajo të vazhdojë të jetë sërish aty.

Por një studim i bërë nga National University of Ohio (SHBA) mendon të ketë gjetur zgjidhjen e duhur.

Ata iu kërkuan 150 personave me mosha të ndryshme të përtypnin thelpinj të hudhrës për 45 sekonda dhe më pas të konsumonin mollë, ujë me akull, gjethe të mentes, çaj të zi dhe sallatë jeshile.

Sallata jeshile dhe molla arritën të neutralizonin erën e keqe brenda 30 minutave.

Aroma e veçantë e hudhrës shkaktohet nga allicina, një përbërës i veçantë që gjendet te hudhra dhe qepa.

Ky përbërës aromatik shpërhapet gjatë përtypjes dhe më pas kalon nga zorrët në enët e gjakut dhe më pas në mushkri.

Kjo është edhe arsyeja pse ndihet aroma e hudhrës gjatë frymëmarrjes.

Sipas studiuesve amerikanë, molla jeshile dhe sallata me të njëjtën ngjyrë japin efekt nëse konsumohen 30-40 sekonda pas konsumit të hudhrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments