6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KËSHILLA 4 ide si ta përdorni limonin në pastrim

4 ide si ta përdorni limonin në pastrim

Tashmë që është verë, të gjithë amvisat e kanë mendjen të pastrojnë shtëpitë e tyre. Ata rendin pas produkteve kimike të pastrimit, pasi nuk e dinë që ka dhe mënyra tjera natyrale që mund të përdorin në pastrim. Dritare.net vjen me një zgjidhje për ju. Ne sugjerojmë limonin. Limoni është një dezinfektues natyral. Këtu keni 4 ide fantastike si limoni mund t’ju ndihmojë.

1. Dezinfektoni dërrasën e kuzhinës që prisni gjëra.

4 ide si ta përdorni limonin në pastrim

Është mirë që dërrasa të pastrohet shpesh, si mund ta bëni këtë? Hidhni kripë sipër dërrasës, pastaj ndani një limon në gjysmë dhe fërkojeni duke e rrotulluar limonin në dërrasë. Pasi keni mbaruar këtë proces, lëreni 5 minuta dhe pastaj shpërlajeni.

2. Krijoi një solucion natyral pastrimi.

4 ide si ta përdorni limonin në pastrim

Me një gotë ujë, një filxhan uthull dhe copëza limoni ju mund të krijoni një solucion pastrues shumë efektiv. Këta tre përbërës natyral, hidhini në një shishe që spërkat dhe lërini për një javë aty. Pas kësaj kohe ju mund të pastroni xhamat, pluhurat dhe çdo gjë tjetër që dëshironi.

3. Pastroni mikrovalën.

4 ide si ta përdorni limonin në pastrim

Pasi ju keni ngrohur spagetit tuaja të preferuara, mikrovala patjetër është bërë me pika salce. Pas tharjes së tyre është shumë i vështirë pastrimi. Dritare.net e ka gjetur zgjidhjen. Merrni një tas qelqi me ujë dhe fusni në të një gjysmë limoni. Vendoseni në mikrovalë për rreth 1-2 minuta dhe rezultati do të jetë mahnitës. Sepse avulli i limonit hidraton ushqimin e thatë dhe lehtëson pastrimin.

4. Dezinfektoni lavamanin tuaj.

4 ide si ta përdorni limonin në pastrim

Hidhni kripë dhe limon në lavamanin e kuzhinës tuaj. Limoni jo vetëm pastron papastërtitë, por edhe njollat e lavamanit. Pasi të keni mbaruar lëshojeni ujin dhe freskia do të mbizotërojë./E

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments