Categories: KËSHILLA

Si të pastroni shpejt e shpejt fundin e djegur të tenxhereve

Hej amvisa, e dimë që një prej ëndrrave tuaja në kuzhinë është që tenxheret dhe tiganët t’ju shkëlqejnë gjithmonë si të reja. Por përdorimi i shpeshtë, gatimi me gaz, bën që ato të nxihen dhe të digjen.

Megjithatë, do t’ju tregojmë një mënyrë të shkëlqyer për t’i bërë si të reja tenxheret e djegura. Merrni pak sapun për pjata (kundra yndyrës), grijeni në fundin e tenxheres, shtoni pak ujë të ngrohtë dhe fërkojeni. Shpëlajeni me ujë të bollshëm dhe tenxherja do të shkëlqejë si e re.

Për më tepër, shihni videon më poshtë!

https://video.cookist.it/video/aj/XdZvuOSwJB6SpTBd
In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

13 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

18 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

18 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

18 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

18 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

19 hours ago