6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home KËSHILLA Sa keq ju bën për lëkurën,detergjenti i enëve?

Sa keq ju bën për lëkurën,detergjenti i enëve?

A ju ndodh ndonjëherë që pasi lani duart nga yndyra apo nga ushqimet dhe papastërtitë lëkura ju thahet dhe ju ashpërsohet? Kjo ndodh sidomos kur i lani në lavamanin e kuzhinës, nga ilaçi i enëve. Por aështë mirë të lani duart me këtë ilaç? Kështu është përgjigjja sipas Kally Papantoniou, një dermatologe me qendër në Long Island.

Vetëm se një sapun është reklamuar për të larë kryesisht enët, nuk do të thotë se nuk mund të pastrojë duart tuaja, thotë Dr. Papantoniou. Lajmi i mirë është se larja e rregullt me një ilaç për larjen e enëve  heq siç duhet pjesën më të madhe të baktereve.

Kur lexoni etiketat në lëngun e larjes së enëve, mbani mend këtë: është e vështirë të pastroni yndyrën pa hequr vajrat natyrale nga duart tuaja, shpjegon Dr. Papantoniou. Nëse e gjeni veten rregullisht duke larë duart me sapun gjellë, zgjidhni një lëng për larjen e enëve “më të butë”.

Keni lëkurë të thatë ose ekzemë? Do të duhet të jeni edhe më të kujdesshëm për zhdukjen e vajrave natyralë për lëkurën tuaj. Nëse shihni se tharja nga ilaçi i enëve është madhe duhet të ndaloni menjëherë. Për disa prej jush mund mso të jetë problem larje e duarve me ilaç enësh por, kjo nuk do të thotë që mund të shkoni ta përdorni gjithmonë dhe për duar.  Dr. Papantoniou rekomandon “Kimikatet toksike mund të jenë të pranishme në ato sapunë dhe mund të paraqesin rreziqe të mundshme për shëndetin, dhe së dyti, një ekuilibër i baktereve në lëkurën tonë është me të vërtetë i dobishëm dhe duhet të promovohet.”

Zgjedhja e saj për ata me ekzemë ose lëkurë të thatë është Vanicream Cleansing Bar ose pastruesit e lëkurës Cetaphil. “Për pacientët me ndjeshmëri të lëkurës, unë rekomandoj përdorimin e këtyre pastruesve më të butë për të kursyer lëkurën nga tharja.” Këtu janë gabimet aktuale që mund të bëni kur bëhet fjalë për larjen e duarve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments