6.1 C
Pristina
Thursday, September 23, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Ndërhyrja e Ahmet Zogut në Kodin Penal për të mbrojtur pyjet, viti...

Ndërhyrja e Ahmet Zogut në Kodin Penal për të mbrojtur pyjet, viti 1923

Për të ndaluar shkatërrimin e pyjeve, kryeminsitri dhe ministri i Brendshëm Ahmet Zogu, i kishte propozuar Këshillit të Naltë të shtetit shqiptar një shtesë në nenin 253 të Kodit Penal.

Ky ndryshim parashikonte që çdo dëmtim në pyje do të paguhej me çdo kusht, ose prej autorit të dëmit nëse zbulohej, ose prej atyre që jetonin apo kullonsin bagëtitë pranë vendit ku kishte ndodhur dëmi, në rast se autori nuk zbulohej menjëherë.

E kur autori të zbulohej, dëmi i paguar prej tyre do t’u rikthehej. Kjo ndërhyrje në Kodin Penal, synonte të kthente çdo banor në rojtar të pyllit që kishte pranë banesës ose kullotës së tij, duke e veshur me përgjegjësi para ligjit.

Kjo është shkresa e hartuar nga Zogu dhe ministri i Drejtësisë Milto Tutulani. Pas propozimit për shtojcën në nenin 253 të Kodit Penal, ata urdhërojnë edhe zbatimin e kësaj ndërhyrjeje të re ligjore, pasi ishte miratuar edhe nga Këshilli i Naltë i Shtetit.

“Shtojcë e nenit 253 të Kodit penal

Në rast qi damtuesi i bimëvet ose i drujvet të nalt-përmendun nuk zbulohet, ay ose ata që zakonisht gjinden, ose kullosin bagëti afër ose rrotull atij vendi ku u ba dami, detyrohen së bashku të paguejnë vleftën e damit me të drejtë qi ta rimarrin ma pas prej damtuesit kur të zbulohet.

Kryeministër e Minsitër i Punëve të Mbrendshme

A.Zogu d.v.

Ministër i Drejtësisë

M.Tutulani d.v.

Urdhënojmë zbatimin e shtojcës të naltpërmendun, e cila asht e pranue edhe prej Këshillit Kombëtar sim bas shkresës së kryesies së Tij Nr.314/II me 27.V.1923

Tiranë 5.VI.1923

Këshilli i Naltë i Shtetit Shqiptar

Refik d.v. /tesheshi.com/InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Letrat e pabotuara, si Alois Hitler e nxiti djalin e tij të bëhej përbindëshi që e njohin të gjithë

Figura e Adolf Hitlerit, vazhdon të mbetet një temë e rëndësishme e diskutimeve në mjedisin e sotëm akademik. Në fillim të këtij...

Figura e shtrembëruar e Ali Pashë Tepelenës në dramaturgjinë perëndimore

Refik Kadija Vdekja tragjike e Ali Pashë Tepelenës më 25 janar 1822 bëri jehonë në Evropë dhe nxiti interesin...

A duhet të bëhet doza e tretë e Pfizer, FDA del me rekomandim: Vetëm për personat e kësaj moshe

Një komitet i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave hodhi poshtë kërkesën e kompanisë Pfizer për të injektuar në masë një dozë...

Arkeologët rrugës për të gjetur një qytet antik të zhdukur në Meksikë

Gjurmë të fshehura të një qyteti të madh antik në Meksikë janë zbuluar pasi që LIDAR (Zbulimi me anë të laserit të...

Recent Comments