Categories: KURIOZITETE

Interesante: pse grerëzat janë kaq të bezdishme në fund të verës dhe në fillim të vjeshtës?

Fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës janë stinët kur grerëzat nuk pushojnë së vërtituri rreth nesh; gumëzhijnë rreth ushqimit, pijeve tona …

Këto janë grerëza, të cilat, megjithëse janë bezdisje për njerëzit, janë shumë të dobishme për ekosistemin – ato zvogëlojnë numrin e dëmtuesve, por edhe polenizojnë bimët.

Por pse janë kaq të mërzitshme në fund të verës?

Përgjigja është shumë e thjeshtë, përkatësisht, arsyeja është sheqeri.

Gjatë gjithë verës, grerëzat ushqejnë një brez të ri larvash. Në mënyrë që larvat të marrin proteinat e nevojshme, grerëzat gjuajnë insekte të tjera, të tilla si aphids ose vemje (kjo është pikërisht mënyra se si ata mbrojnë plantacionet dhe bujqësinë tonë).

Grerëzat punëtorëe ushqejnë larvat me brumbuj të përtypur dhe, nga ana tjetër, larva dëbon një substancë sheqeri e cila, nga ana tjetër, hahet nga grerëzat punëtore.

Ndërsa vera po mbyllet, larvat përgatiten të bëhen grerëza. Ato s’kanë më nevojë për ushqimin e sjellë nga grerëzat punëtore, por gjithashtu ndalojnë së sekretuari sheqerin për të cilin kanë nevojë punëtoret.

Grerëzat pastaj fillojnë të kërkojnë sheqer në vende të tjera – së pari në lule (kështu ata polenizojnë bimët), dhe pastaj është rradha jonë të hamë dhe të pimë.

Prandaj ekspertët deklarojnë: herën tjetër kur do të bezdiseni nga një grenzë në fund të verës, mbani mend se sa shumë ka punuar, por edhe sa na ka ndihmuar…/tesheshi.com/InforCulture.info

In For Culture

Recent Posts

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

1 hour ago

Ja kafshët që ruajnë distancën sociale në rast pandemie

Teksa pandemia e koronavirusit po bëhet një normalitet me njerëzit, distanca sociale është bërë pjesë…

2 hours ago

E ndërtuar mbi një ujëvarë, njihuni me urën më të veçantë(Foto)

Një arkitekt norvegjez ka arritur të ndërtojë një urë spektakolare mbi ujëvarën Vøringsfossen, një atraksion…

2 hours ago

Gripi spanjoll: Si dukej bota pas pandemisë së vitit 1918

Nëse nuk keni dëgjuar për pandeminë e gripit spanjoll, kriza e koronavirusit ndoshta ka tërhequr…

4 hours ago

Njihuni me pemën që ndryshoi hartën e botës

Nëse udhëtoni thellë në pyjet e Andeve do të ndesheni me një pemë të veçantë.…

4 hours ago

Amiklati detari epirot-ilir nga Epidamni-Dyrrahu, si personifikim i botës antike mesdhetare për mikpritje e besë

Nga Agron Luka Duke filluar Parathanien… Në “Luftën e Epirit/Ilirisë ose Lufta e Epidamn-Dyrrahit”, pjesë…

5 hours ago