Categories: KËSHILLA

Si të përgatisni zbardhues për veshjet e bardha delikate

Veshjet e bardha delikate e humbasin shkëlqimin dhe bardhësinë e tyre me kalimin e kohës. Përdorimi i klorit tek to nuk është i rekomandueshëm, përveçse është toksik. Nëse keni një bluzë ose fustan të bardhë delikat dhe i ka humbur shkëlqimi i mëparshëm, ja si të veproni për ta pasur përsëri si të ri:

-7 litra ujë të ngrohtë

-Një gotë ujë i oksigjenuar (e blini në farmaci)

-½ gote sodë për larje ( e blini në market)

Hapi 1

Shtoni ujin e ngrohtë në një legen.

Hapi 2

Shtoni gjysmë gote sodë larjeje. Mund ta blini në supermarket  ose të përdorni sodë buke. Ka efekte të mëdha zbardhuese.

Hapi 3

Shtoni një gotë ujë të oksigjenuar (peroksid hidrogjeni). Edhe ky është një zbardhues i fuqishëm.

Hapi 4

Përzieni gjithë përbërësit bashkë dhe shtoni aty veshjet e bardha. Zhytini dhe lërini për një orë

Hapi 5

Pas një ore, hiqini rrobat e bardha dhe shpëlajini me ujë. Thajini sipas udhëzimeve, me centrifugë ose shtrydhje. Veshjet tuaja do të jenë të bardha si ditën kur u blenë!

In For Culture

Recent Posts

Njësitë çetnike të Ushtrisë së Mbretërisë Jugosllave kryen gjenocid ndaj 9200 sanxhaklinjve të pafajshëm në shkurt të vitit 1943

Nga Ismet Azizi: Krimi serbo-çetnik në Bihor gjatë kërshëndellave ortodokse! Programin e “Naçertanija” të Ilia…

14 hours ago

Buka më e mirë për rënien nga pesha

Buka është një nga produktet që nuk mungon asnjëherë në shtëpitë tona. Aroma e saj…

18 hours ago

Para Vlorës, flamuri i pavarësisë u valëvit… ku?

Pak orë, na ndajnë nga festa e madhe e pavarësisë së Shqipërisë.  Teksa qyteti i…

19 hours ago

A e largon kafeja dhimbjen e kokës?

Dhimbja e kokës ka efekt ngadalësues për të gjithë organizmin. Njeriu kërkon shpëtim të menjëhershëm…

19 hours ago

​Largoni dhimbjen e kokës pa ilaçe: Përbërësit e fshehtë i kemi të gjithë në shtëpi

Dhimbjet e kokës shpesh nuk shkaktohen nga sëmundje, por nga patogjenë që janë pjesë e…

19 hours ago

Mësoni vitaminat që ju mbrojnë nga COVID-19

Marrja e vitaminave është një nga mënyrat më të  mira për të luftuar çfarëdolloj sëmundjeje.…

19 hours ago