6.1 C
Pristina
Saturday, March 6, 2021
Home ART Duke pritur Gjergjin e ri - Petro Marko

Duke pritur Gjergjin e ri – Petro Marko

Ai do të vijë
Ti do ta çosh patjetër
Ne do të dalim dhe do ta presim
Me tupan e me zurna
Do ta marrim do ta hipim
Lart mbi supe
Do t’i brohoritim
Derisa të mos kemi zë

Ai do të vijë
Se ne e presim
Si Shpëtimtarin si Shëlbyesin
Do të shkelë këmbëzbathur
Mbi Dheun tonë
Do të ndezë qirinj
Te varret tona

Ai do të vijë
Ne e shohim ëndërr përnatë
Është kripëgjatë
Dhe nuk i trembet bishës
Që s’na lë të dalim
Nga portat e qytetit

Ai do të vijë
Ta therë në fyt bishën
Do t’i pastrojmë puset
Do të gjuajmë peshk
Dhe shpesë dhe kafshë
Do t’i njomim flitë përsëri

Ai do të vijë
Se ne e presim
Se ne vdesim përditë e më shumë
Se qyteti bie erë kufomë. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Nuk duhet t’i injoroni: 6 lloje të dhimbjeve të kokës shumë të rrezikshme

Jo të gjitha dhimbjet e kokës janë të njëjta, disa janë më të rrezikshme dhe kërkojnë ekzaminim të specializuar, si dhe terapi...

Termessos ose “foleja e shqiponjës”

Jo larg nga qyteti turk i Antalisë është Termessos, një nga rrënojat më të mëdha arkeologjike që kam parë ndonjëherë. Aleksandri i...

Ja pse iu dalin thinjat në moshë të re

Shumica e njerëzve fillojnë të kenë flokë gri menjëherë pas 30, por qimet e para të bardha shfaqen pak më herët tek...

Si u kolonizua nga serbet zona e Kumanovës

Përgatiti: Lumi BEQIRIKolonizimi i zonës së Kumanovës pas Luftës së Parë Botërore ishte një proces i nxitur nga...

Recent Comments