6.1 C
Pristina
Saturday, February 27, 2021
Home KURIOZITETE 10 shtëpitë më të mrekullueshme mbi pemë

10 shtëpitë më të mrekullueshme mbi pemë

Të gjithë kemi patur ëndrra që na kanë diferencuar nga njëri-tjetri në fëmijëri, por diçka e kemi patur të përbashkët në të gjithë këtë rrugëtim, dëshirën për të jetuar në shtëpizën tonë mbi pemë. Shtëpitë mbi pemë janë ndërtuar dhe dizajnuar në mënyrë të tillë që të na sjellin më afër natyrëssi edhe jetës së egër që bëhet në të. Shtëpitë e para të ndërtuara në pemë kanë patur funksionmbrojtjen nga kafshët e egra, duke mbrojtur kështu ushqimin dhe duke jetuar në harmoni menatyrën. Sot shtëpitë në pemë lidhen me qëllime te tjera të cilat lidhen më tepër me kenaqësinëdhe sofistikimin e dizajnit në to, duke i përdorur kështu si ambjente çlodhje dhe kënaqësie.Ne kemi zgjedhur 10 shtëpi mbi pemë, të cilat tregojnë sesa të mrekullueshme janë, kështu jumund të ndesheni me një dëshirë të pashmangshme për ta patur një të tillë

Francë

Kjo është një shtëpi e ndërtuar në pemë, sipër një trungu të trashë me një kuvertë të gjerë. Pamja e saj është e mrekullueshme dhe cilësohet si një oaz qetësie.

SHBA

Shtëpia është më shumë se 50 vjeçare dhe 90% e saj është prej druri.

Kasollet e 7 shtegëtarëve, Kolumbia Britanike. Këto tre ndërtesa janë ndër më të lartat mbi pemënë botë. Aty mungon energjia elektrike por janë të përshtatshme për banim.

Belgjikë

Kjo shtëpi është projektuar nga Benjamin Verdonck për festivalin e dizajnit lokal në Belgjikë.Ajo është vendosur në oborrin e shtëpisë së pleqve në Ghent.

Suedi

Kjo shtëpi duket si një anije kozmike e huaj që ka bërë një ulje emergjente në pyll. Në realitet,kjo është një nga projektet më inovative arkitekturore të kohës sonë.

Suedi

Kjo fole gjigante ndodhet midis pemëve të një pylli suedez. Pjesa e brendshme është kopja epërsosur e një foleje zogu, dhe është një dhomë moderne e pajisur për të kaluar kohën e lirë dhepër të dëgjuar zogjtë.

Kanada

HemLoft është një shtëpi pemësh prej druri ku mund të pushoni nga zhurma e jetës sëpërditshme. Kjo banesë e pazakontë eko-miqësore ndodhet në veri të pyllit të Whistler, Kanada.

Japoni

Kjo shtëpi e mahnitshme e pemës është projektuar nga Terunobu Fujimori dhe është ndërtuar nënjë kopsht qershie. Shkoni në pranverë dhe shijoni çajin më të mirë ndërsa mrekulloheni me peisazhin e këndshëm.

Zelandë e Re

Restorant në një pemë, Zelanda e Re. Restoranti ‘Yellow Treehouse’ ndodhet në Auckland. Ajo mund të strehojë deri në 18 vizitorë, plus kuzhinierë dhe kamerierë, dhe padyshim është një nga restorantet më të bukura dhe unike në botë.

Suedi

Kjo shtëpi e ndërtuar në pemë ka një dizajn shumë të veçantë që shpesh herë të jep idenë esureales. Ne pamje të parë të jep efektin pasqyrë, ndërkohë është një ndër vendet më tëmrekullueshme për të kaluar kohën e lirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Twitter do të lejojë që disa postime të bëhen me pagesë

Rrjeti social Twitter njoftoi se do t’u mundësojë përdoruesve t’i bëjnë me pagesë postimet me përmbajtje ekskluzive.Veçoria e...

​Shkaku i rënies së madhe të numrit të insekteve mund të jetë rrezatimi i celularëve

Rrezatimi i telefonit celular mund të kontribuojë në rënien e mprehtë të popullatave të insekteve që janë parë vitet e fundit në...

Çfarë do të ndodhte me botën nëse do të mbetej pa oksigjen për vetëm pesë sekonda?

Merrni frymë thellë, ndiheni të kënaqur?Ajo që po merrni frymë është oksigjeni, që zë afërsisht 21% të atmosferës...

Disa nga kafshët që i përkasin njëri-tjetrit përgjithmonë

Kemi hasur në shumë pamje të cilat kanë treguar dashurinë e kafshëve për njëri-tjetrin, por edhe për njerëzit, transmeton lajmi.net.

Recent Comments