6.1 C
Pristina
Thursday, March 4, 2021
Home KULTURË Vagabondat bëhen mashë për ta shembur Shqipërinë.

Vagabondat bëhen mashë për ta shembur Shqipërinë.

Sa te duash shkro e këndo
Për atdhe u copëto
Por sa që s’je vagabond
Askush s’të çmon e s’të do
Gjer më sot njeri nuk pashë
Që të çmojë Zotësinë
Vagabondat bëhen mashë
Për ta shembur Shqipërinë.
Kur ka vdekur drejtësija
S’i ngren kryet Shqipërija?!

Hafiz Ali Korça, Shtat Ëndërrat e Shqipërisë, fq. 108.

Marrë nga faqja Perandoria Osmane dhe Shqiptarët në Facebook /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

”Nuk të uroj të jesh i trishtuar. Oh jo! Jo gjithë vitin, por ta njohësh trishtimin veç një ditë!..”

TË UROJTë uroj më së pari të duashE duke dashur, do të të duan edhe tyDhe...

Shkresa e fundit e Princ Vidit drejtuar shqiptarëve, para së të largohej nga porti i Durrësit

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Tetor 2018“Le Figaro” ka botuar, të dielën e 6 shtatorit 1914, në...

Franc Nopça rrëfen Shqipërinë e një shekulli më parë, lindja, martesa dhe vdekja

Orët, zanat, hijet, gjarpërinjtë, hijet, xhindet, katallanët… Një botë e tërë, të cilën e kemi zbuluar përrallash, por njëherë motit, në mos...

Boronica ndihmon për uljen e tensionit

Boronicat janë të ëmbla, ushqyese dhe shumë të shëndetshme. Këto fruta kaq të vogla i bëjnë kaq mirë trupit dhe mendjes sonë. Boronica...

Recent Comments