6.1 C
Pristina
Thursday, January 21, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Si dukeshin qendrat e mëdha botërore në fillimet e shekullit XX (Foto)

Si dukeshin qendrat e mëdha botërore në fillimet e shekullit XX (Foto)

Qendrat më të mëdha botërore që njohim sot në për botë zhvillimin më të madh si për nga ana ekonomike, teknologjike dhe infrastrukturës e patën në shekullin 20. /InforCulture.info

Zhvillimi i qytetëve që ne njohim sot si metropole, ishte i lidhur me rrjedhat historike e politike pasi që po në shekullin e 20 ndodhën dy lutërat e mëdha botërore, dhe shumë prej këtyre qyteteve u shkatrruan dëri në atë masë sa u shëndrruan në qytete gërmadha. Mirëpo rindërtimi dhe këthimi i tyre në normalitet ishte synimi kryesor i shteteve  të mëdha pas përfundimit të luftrave në për të cilat bota kaloj në shekullin 20.

Inforculture sjell disa fotografi të kryeqendrave më të mëdha botërore të shkrepura në fillimet e shekullit 20, dallimi i pamjes së at’hershme dhe sot është shumë i madh. /InforCulture.info     

  1. New York, SHBA

2. Londra, Mbretëri e Bashkuar

3. Parisi, Francë

4. Moska, Rusi

5. Berlini, Gjermani

6. Stambolli, Turqi

7. Meka, Emiratet e bashkuara Arabe

8. Hong Kongu, Kinë

9. Brukseli, Belgjikë

10. Viena, Austri

11. Tokio, Japoni

12. Roma, Itali

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Shqipëria 1900”/ Publikohen për herë të parë imazhet e fotografit austriak (FOTO)

Historiani dhe arkeologu austriak Karl Paç (Carl Patsch) shkoi në Berat dhe në Vlorë në pranverën e vitit 1900, ku ai njohu...

5 karbohidratet më të shëndetshme për të qenë në formë

Karbohidratet jo vetëm që plotësojnë shijen, por janë të domosdoshëm për funksionin normal të organizmin.Ato furnizojnë qelizat me...

Si të heqim njollat e mykut në mure dhe tavanet e shtëpisë

E keni vënë re që nëse e mbani shtëpinë mbyllur për disa kohë, befas shfaqen disa njolla të shëmtuara myku në mure,...

Jeta sekrete e Fidel Kastros – Kujtimet e truprojës

Për 17 vjet, Juan Reinaldo Sanchez ka qenë pjesë e një skuadre elitë të specialistëve kubanë të sigurisë, të ngarkuar për mbrojtjen...

Recent Comments