Categories: KURIOZITETE

Njëzet vende në botë që duket sikur janë nga një tjetër planet

Foto mahnitëse nga 20 vende në botë, të cilat janë kaq të pabesueshme sa ndonjëherë duket sikur nuk ekzistojnë në të vërtetë.

Nga parku nacional vullkanik në Lassen të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shpellën e kristaleve në minierën Naica, Meksikë, janë disa nga vendet që çdo kush që sheh këto imazhe, do të ketë një dëshirë të madhe për të shkuar që t’i vizatojë nga afër.

Nëse jeni të tërhequr nga planeti ynë, mos i humbin këto 20 fotografi që zbulojnë bukurin e tokës me të gjithë lavdinë e saj.

Parku nacional vullkanik në Lassen të SHBA-së

Laguna e ngrirë e di Jokulsarlon, Islandë

Shpella e mermerit në Patagonia, Kili

Parku Kombëtar Anavilhanas pranë Rios, Brazil

Lumi i parë nga lart, Islandë

Shatërvani me ujë të ngrohtë në Nevada, SHBA

Xixëllonjat në pyll, Japoni

Shkretëtira e kripës, Bolivi

Malet ylber në Zhangye Danxia, Kinë

Mali Roraima, Venezuelë

Kanionet, SHBA

Tsingy de Bemaraha, një “pyll me gurë” në Madagaskar

Vullkani Dallol, Etiopi

Xixëllonjat vallëzojnë në një shpellë, Zelandë e Re

Liqeni i Kuq, Australi

Rrënojat e avionit në Bahamas

Lumi në Islandë

Liqeni i natriumit, Tanzani

Malet Tianzi, Kinë

Shpella e kristaleve, miniera Naica, Meksikë

In For Culture

Recent Posts

Ballit Kombëtar: ”Deklarata e juaj mbi Ballistët, nuk i ka hije një historiani, i cili akuzon pa fakte e pa dokumenta,..”

Balli Kombëtar drejtuar Fan Nolit  Letra e hapur e Ballit Kombëtar drejtuar Fan Nolit, Gazeta…

7 hours ago

Ceremonia e vitit 1928, si u shpall mbret Ahmet Zogu

TIRANË- “Excelsior” ka botuar, të enjten e 6 shtatorit dhe të premten e 7 shtatorit 1928, në faqet n°6, fotografitë…

8 hours ago

Shëron kollën, ky është shurupi natyral me katër përbërës që mund ta përgatisni edhe në kushte shtëpie

Kolla e thatë shkaktohet nga virozat, gripi dhe e ftohura, por mund të jetë simptomë…

8 hours ago

Kur kandidatët për deputetë premtonin ujë, drita e rrugë, historia e panjohur e fushatës elektorale të 1921-it

Publikohet historia e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në…

8 hours ago

Durrsakët që drejtuan universitetet kryesore evropiane

Në një shkrim të Profesor Doktor Jahja Drançollit flitet për disa durrsakë të cilët kanë…

9 hours ago

Ushqimet që mund ti konsumoni edhe pas skadencës

Koha të gëzoheni, sepse sot ju kemi sjell një listë të ushqimeve të cilat mund…

9 hours ago