6.1 C
Pristina
Sunday, January 24, 2021
Home KËSHILLA Nuk ka nevojë t’i lani çdoherë: Si t’i dezinfektoni më së miri...

Nuk ka nevojë t’i lani çdoherë: Si t’i dezinfektoni më së miri maskat e pëlhurës pas bartjes?

Për shkak të mungesës së maskave kirurgjike nëpër barnatore, shumica kanë qenë kreativë dhe kanë filluar t’i bëjnë maskat vetjake

Mirëpo, menjëherë është shfaqur pyetja sa jeni të detyruar të bëni maska në mënyrë që pas çdo bartjeje t’i lani dhe t’i dezinfektoni?

Ekspertët i kanë dhënë përgjigje të thjeshtë kësaj pyetjeje – nuk ka nevojë t’i lani pas çdo bartjeje.

E gjitha që duhet të bëni është që pas kthimit në shtëpi të merrni hekurin dhe me avullin që e krijon hekuri të sterilizoni maskën të cilën e keni bartur.

Në të vërtetë, hekuri me avull prej 100 gradësh është dezinfektimi më i mirë jo vetëm për maskat, por edhe për të gjitha gjërat të cilat i keni bartur në vete – fanellat, xhaketat, pantallonat.

Gjithashtu, në të njëjtën mënyrë mundeni t’i dezinfektoni edhe jastëkët, perdet, përkatësisht çdo gjë që duhet dezinfektuar në periudhën kur është mungesë e mjeteve dezinfektuese.

Dhe, nëse nuk keni mjaftueshëm maska kirurgjike, ne ju propozojmë që të shikoni videon dhe vetë, me siguri, të bëni njësoj maskë efikase.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse shumë njerëz po konsumojnë kafe me limon? Ky është efekti i saj

Shumë njerëz nuk mund ta nisin ditën pa kafe. Ajo thuhet se rrit kreativitet dhe rrit përqendrimin. Limoni nga ana tjetër, është...

Ushqimet përmes të cilave luftohet anemia

Hemoglobina është një proteinë që gjendet tek rruazat e kuqe të gjakut. Ajo janë përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në mbarë organizmin....

Problemet me kujtesën pas tejkalimit të COVID-19

Kaltrina Jupolli-Sejdiu, 30-vjeçare nga Prishtina deri para muajit nëntor të vitit të kaluar, nuk ka pasur asnjë...

Pse nuk duhet ta përdorësh iPhone jashtë, kur temperaturat janë nën zero?

Me siguri e keni përdorur telefonin jashtë gjatë këtyre ditëve edhe kur temperaturat janë regjistruar nën zero? Edhe kur ka pasur më...

Recent Comments