Categories: KËSHILLA

Çfarë të hani e të pini nëse keni pasur një helmim ushqimor

Simptomat e helmimit ushqimor janë të ndryshme për çdo person

Disa përjetojnë spazma në stomak, kurse të tjerë të vjella dhe diarre. Marrje mendsh dhe dehidratim janë gjithashtu simptoma të helmimit ushqimor.

Çaj mente

Mentja është shumë efikase për ata që vuajnë nga helmimi ushqimor pasi qetëson spazmat dhe dhimbjet. Për dhimbjet e stomakut, përgatisni një filxhan çaj me mente.

Uthull molle

Uthulla e mollës qetëson traktin gastrointestinal për shkak të natyrës së saj alkaline. Është perfekte për të parandaluar shumimin e mikroorganizmave që shkaktojnë helmimin ushqimor.

Ujë

Diarreja është një nga efektet e helmimit ushqimor. Gjatë kësaj kohe, trupi tenton të humbasë ujë dhe të dehidratohet. Pirja e ujit ndihmon trupin të hidratohet. Gjithashtu eliminon toksinat dhe bakteret e tjera dhe do të përshpejtojë shërimin.

Qymyr i aktivizuar

Për gazrat dhe substancat e padëshiruara që dëmtojnë trupin, qymyri i aktivizuar është i shkëlqyer për t’ju shpëtuar prej tyre.

Limon

Aciditeti i limonit vret bakteret e këqija duke përshpejtuar shërimin nga helmimi ushqimor. Përgatisni një lëng me limon, ujë dhe shtoni pak mjaltë. Mund të shtoni limon edhe në çajin tuaj me mente.

Mollët

Mollët kurojnë urthin dhe parandalojnë acidin refluks. Ato përmbajnë gjithashtu disa substanca që eliminojnë bakteret shkaktare të diarresë dhe mikroorganizmat që japin dhimbje stomaku.

Bananet

Kaliumi ndihmon në lehtësimin e efekteve anësore të helmimit ushqimor. Gjithashtu ju ndihmojnë të merrni veten shpejt, shkruan Living.

Borzilok

Gjethet e borzilokut të kombinuara me pak mjaltë janë një trajtim efektiv për infeksionet e fytit dhe stomakut. Do të ndjeni lehtësim brenda disa orësh.

Kumin

Farat e kuminit qetësojnë lëngjet e stomakut. Shtoni disa fara kumini në supën tuaj për t’u shëruar më shpejt.

Xhinxher

Xhinxheri është i njohur për efektin e tij kundra sëmundjeve të traktit tretës. Së bashku me një lugë mjaltë, është një trajtim efektiv për dhimbjen dhe trajtimin e inflamacionit.

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

6 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

7 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

7 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

7 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

7 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

7 hours ago