Categories: KULTURËLETËRSI

“A osht ma idht me t’gjymtu lufta, a idht me rrnu n’liri t’gjymtume?”

LIRIA

Prej zemrës t’plast me mllef e vnerë,
Me u nalë e me menue,
Shum’ pak menje mujn me i ra n’fije,
A o ma zor me fitue lirinë,
A me e majt ma zor tek osht?!

A osht ma keq me t’shkel i huji
A i joti me t’majt nër kam,
A ish ma ron me derdhë gjak..
A me shkelë gjakun e derdhun..?

Nihm’o Zot, jep men ku ska!

A ke ma vshtirë me na bashkue lufta,
A liria me na përqa..?
A dhem ma shum’ vaji i luftës,
A me grry plagë n’liri..?

A ke ma mirë me dekë hala,
A t’gjall me metë e copa copa..
A osht ma idht me t’gjymtu lufta,
A idht me rrnu n’liri t’gjymtume?

Me ne Zot i knaqun kofsh!

A ma mirë n’vorr me lavdi,
A për t’zi me ecë n’liri!?

B.Islami

In For Culture

Recent Posts

4 arsyet më të zakonshme përse lulet dhe bimët vyshken, ja zgjidhja për çdo problem

Të kujdesesh për bimët e lulet në vazo duket mjaft e lehtë deri në momentin…

4 hours ago

“Shtëpia e Bardhë”, kur u vendos guri i parë i themelit dhe si u vendos ky emër

Ndërtimi i Shtëpisë së Bardhë nisi me gurin e parë të themelit, më 13 tetor…

5 hours ago

Nëse jeni djegur, ja masat urgjente për të mos mbetur shenja

Nëse aksidentalisht jeni djegur me hekur apo ju është derdhur kafeja e nxehtë, duhet të…

5 hours ago

Njerëzit që braktisën shkollën, por ndryshuan botën!

Një nga çmimet më prestigjiozë, që një person mund të marrë në rrugëtimin e jetës,…

5 hours ago

Mbajeni gripin dhe virozat sa më larg vetes duke shmangur këto gabime në të përditshmen tuaj

Moti i paqëndrueshëm, luhatjet e temperaturave, qëndrimi për një kohë të gjatë në ambiente të…

5 hours ago

Kosova në Ilirikun e vitit 1689

Historiani Jahja Drançolli, ka publikuar një pjesë të hartës së Ilirikut, marrë nga atlasi i…

6 hours ago