Categories: KAFSHËT

Lyre Bird apo Zogu Lyre: shpendi që mund të imitojë më shumë se 20 specie të ndryshme (Video)

Planeti Tokë është i mbushur me bukuri natyrore dhe specie të ndryshme që ende nuk i njohim dhe as shkencat përkatëse nuk i kanë eksploruar të gjitha. Cdo ditë e mund të mahnitemi me dicka të re që është pjesë e shtëpisë tonë të madhe, Tokës. /InforCulture.info

Në këtë video që kemi sjellur më poshtë mund të mahniteni më me Zogun Lyre i cili mund të imitojë më shumë se 20 specie të ndryshme, duke filluar nga shpënd të tjerë që jetojnë rreth tij, kafshë tjera e poashtu edhe gjesende të njerëzve.

Zogu Lyre habitë të gjithë ku përvec imitimit të shpezve dhe kafshëve tjera që jetojnë në arelain e tij ku edhe ai jeton, ka arritur të regjistroj edhe zërin e shkrepjes së aparatit fotografik, alarmin e veturës e madje edhe zhurmën e sharrës së druve që si duket i ka dëgjuar kur njerëzit kanë prerë drurët në pyll.

Lyre Bird apo Zogu Lyre është një prejë shumë specieve të rralla të planetit tonë që janë shumë të vecanta dhe shpeshherë dëri sa të i shohim kalojnë edhe përtej imagjinatës tonë. /InforCulture.info

Video: YouTube, BBC Earth

InFor. Culture

Recent Posts

Kjo është arsyeja e “çuditshme” përse xhinset duhet futur për disa orë në frigorifer

Shumë prej nesh i përdorin pothuajse cdo ditë xhinset dhe eshte pamundur të gjesh një…

30 seconds ago

Kulturë ILIRE në gadishullin Italik

Shkruan: Preveza ABRASHI Megalitiket ILIRE Montalbano në Apulia shek XV-XIII para Kr. Apulia ishte e…

32 mins ago

Këto perime e largojnë fryrjen e stomakut

Nëse ka këshillë që pranohet nga të gjithë ekipet e ekspertëve është që njeriu duhet…

42 mins ago

Keni pyetur pse disa vezë janë kafe dhe disa të bardha? Ja përgjigjia

Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e…

20 hours ago

E habitshme, ja pse nuk duhet të pini ujë në këmbë

Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji…

21 hours ago

Kur Musolinit i ngeci makina në baltë në Shqipëri (Foto)

Media greke “iEllada.gr” ka postuar disa fotografi të rralla të Benito Musolinit, gjatë vizitës së…

21 hours ago