Categories: KËSHILLA

Ja ç’ndodh nëse shtoni pak piper të zi në larjet me lavatriçe

Kur bëhet fjalë për pastrimin, ka disa gjëra që na bëjnë nervozë. Një prej tyre janë njollat e bardha që lënë detergjentët tek veshjet me ngjyra. Por me këtë truk, dimë si t’ju shpëtojmë nga ky shqetësim. Që veshjet të mos ju bëhen më me njolla të bardha, atëherë ndiqni këshillën tonë dhe shtoni pak piper të zi në lavatriçe.

Mjafton një lugë kafeje piper i zi dhe vendosini rrobat të lahen në programin e caktuar. Piperi gjithashtu forcon ngjyrat e veshjeve.

Përveç piperit të zi, mund të shtoni në lavariçe edhe një tabletë për lavastovilje. Ekspertët e këshillojnë që të paktën njëherë në muaj të shtoni në lavatriçe një deri në dy tableta lavastoviljeje, të vendosni lavatriçen në 90 grada dhe të bëni një larje bosh. Kështu do të zgjasni jetën e lavatriçes.

In For Culture

Recent Posts

Sa kohë i duhet njerëzimit të zbulojë një vaksinë / Shembuj historik

Në të gjithë botën, shkencëtarët po punojnë me shpejtësi rekord për të zhvilluar një vaksinë…

11 hours ago

Si të përdorni sodën e bukës për flokë të gjatë e të shëndetshëm

Flokët janë një pjesë shumë e brishtë e trupit të njeriut por shumë i rëndësishëm…

11 hours ago

Gjon Mili, fotografi shqiptar që çuditi Hollywood-in

Gazeta  franceze “Nuit et Jour” ka botuar, me 12 korrik të 1945, në faqen n°8,…

11 hours ago

Arnold von Harff: Si e fliste Skënderbeu gjuhën shqipe

Arnold von Harff, një kalorës, udhëtar dhe shkrimtar gjerman, u lind rreth vitit 1471 në…

13 hours ago

Hapja e shkollës shqipe për vajza në Korçë, historia e luftës kundër injorancës

“Historia e shkollës së parë shqiptare për vajza, është si një romancë plot aventura. Është…

13 hours ago

Zogu me sistem aerodinamik të një “avioni luftarak” thyen rekordin botëror të fluturimit

Një zog që thuhet të ketë ndërtimin aerodinamik të një “avioni luftarak” është gjurmuar duke…

14 hours ago