Categories: KURIOZITETE

Ky fshat pa rrugë ka një pamje të jashtëzakonshme si në përralla

Të jetoni në një vend të tillë, duhet të jeni shumë me fat.

Fshati Giethoorn, gjithashtu i njohur si “Venecia e Hollandës”, është një vend shumë magjik që ishte zbuluar në vitin 1230, transmeton lajmi.net.

Shumë njerëz ëndërrojnë që të jetojnë në vende të tilla, sidomos për ajrin e pastër që ka dhe pamjen fantastike.

Fshati nuk a rrugë, që do të thotë se nuk kanë asnjë mjet të transportit të zhvilluar rreth tij. Njerëzit që dëshirojnë të vizitojnë fshatin duhet ti lënë veturat e tyre jashtë dhe të ecin.

I vetmi transport që mund të përdorni është të ecni, biçikleta apo të merrni një varkë të vogël. Giethoorn është i mbushur me kanale dhe krijojnë një pamje të bukur.

Gjithashtu mund ti gjeni më shumë 170 ura. Vendi është shumë i qetë pasi që nuk ka mjete transporti të cilat bëjnë zhurmë dhe ndotin ambientin, të vetmit zëra që mund të dëgjohen janë të zogjve dhe rosave. /Lajmi.net/

SH

In For Culture

Recent Posts

Porosia e letrarit malazez për popullin serb: “Shala nuk i dorëzon armët pa lënë kokat, dhe as kokat pa armët.”

SI TË DALËSH FITIMTAR ME SHQIPTARËT… Mark Milani ose Mark Miljanovi (1833-1901) ishte një ushtarak…

11 hours ago

Kisha e vjetër që u ruajt nga myslimanët

Në fshatin “Hysaj” në Gruemirë të Malësisë së Madhe ndodhen rrënojat e një kishe 600-vjeçare.…

11 hours ago

Familja patriotike e Mark Dedës në Berishë të Pukës

Mark Deda ishte kryefamiljari i kësaj familje i lindur më 1840. Ai ishte i martuar…

12 hours ago

Propozimi amerikan në ’45: Shqipëria të japë Shkodrën e të marrë Kosovën…

“Shqipëria të marrë pjesë nga Jugosllavia e Jugut me popullsi shqiptare dhe ta kompensojë atë…

2 days ago

Ide për shkrepje fotografish kreative (FOTO)

Fotografitë, si në letër e po ashtu edhe digjitale mund të shkatërrohen. Por emocionet dhe…

2 days ago

Stela e ushtarit ilir Bato nga Kaliqani i Istogut

Shkruan: Haxhi Mehmetaj Nga ky mbishkrim kuptojmë që kemi të bëjmë më një monument varri…

2 days ago