6.1 C
Pristina
Sunday, January 17, 2021
Home RETROSPEKTIVË Kur Mali i Zi ishte i mbushur me shqiptarë(Foto)

Kur Mali i Zi ishte i mbushur me shqiptarë(Foto)

– Nuk është se është rrokatur dikush nga kryet dhe është sharlatan nga “profesioni” dhe ju ka tekë të promovoj diçka inegzistente dhe të paarsyeshme,duke na bombarduar neve për çdo ditë me folklor historiko arkeologjik,por janë këta njerëz që po shfrytëzojnë mundësitë e sotme edhe teknologjike dhe dëshirën e tyre të madhe për të na e dëshmuar neve dhe të tjerëve se sa të mdhenj ishim e sa të vegjël kemi ngelur.

Pse,shumë nga ne e dimë përse e shumë nga ne e injorojmë edhe shumë nga ne edhe e mohojmë,por një gjë është e sigurtë;ishin të tjerët që lanë gjurmët e kohës,përmes fotografisë apo shkrimeve nga koha e atëhershme dhe ne sapo kemi filluar ti zbulojmë dhe identifikojmë.Se kanë të drejtë këta “të çmendur” dëshmojnë edhe këto foto “me plot shqiptar” nga vise nga Mali i Zi i fillim viteve 1900-shek XX!Më saktësisht 1904-1912,vise ku tani më nuk flitet shqip!

Fotot nga Hugo Grothe

MARKET, PODGORITZA.

Treg në Podgoricë

shqipt-nga-mal-i-zi-1912

Luftëtarë shqiptar nga Mali i Zi

BAKER'S SHOP, RIJEKA

Furrë Buke në Podgoricë

podgorica 1912

Dy Vajza-Femëra shqiptare në Podgoricë -1912

bari i vjeter 1912

Tivari i vjetër-1912

A nuk flasin fotot/pamjet  sa njëmijë fjalë?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

8 shenja se trupit juaj ka nevojë për Vitaminë D

Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj...

10 vende që nuk i shpjegon dot shkenca, por ekzistojnë

Ka shumë vende në planetin tonë për të cilat shkenca nuk ka një shpjegim.Vende që duken magjike apo...

6 fakte shkencore në Kuran

Në përpjekje për të zbuluar qëllimin e jetës, shumë njerëz janë mbështetur tek religjioni.Kurani besohet se kishte zbritur...

Recent Comments