Categories: SHKENCË/TECH

Stafi i Google do të punojë nga shtëpia deri në korrik të vitit 2021

Vendimi i ri synonte t’u jepte punonjësve më shumë qartësi se për sa kohë do të mbahen nga zyra.

Kompania është kompania e parë e teknologjisë që angazhohet publikisht për të mbajtur politikat e saj të largëta të punës në 2021, në një përpjekje për t’i dhënë stafit më shumë qartësi se sa kohë do të punonin nga shtëpia, transmeton lajmi.net.

Kompanitë e tjera të teknologjisë, përfshirë Facebook dhe Twitter, janë zotuar të lejojnë që shumica e punonjësve të punojnë në distancë për një kohë të pacaktuar, edhe pasi të ndërpriten mbylljet e lidhura me koronavirusin.

Por asnjë kompani tjetër e shkallës Google nuk e ka dhënë një angazhim kaq të gjatë, sa që zyrat e saj do të qëndronin kryesisht të mbyllura.

Vendimi i Google do të prekë “gati të gjitha” rreth afro 200 mijë punonjës me kohë të plotë, të kontraktuar me punonjës të Google, tha WSJ. Sundar Pichai, shefi ekzekutiv i Google, mori vendimin pas një telefonate me drejtuesit javën e kaluar.

Z. Pichai atëherë bëri njoftimin në një email të dërguar për punonjësit këtë mëngjes, tha një zëdhënës i Google. “Për t’iu dhënë punonjësve aftësinë për të planifikuar përpara, ne po e zgjasim punën tonë vullnetare globale nga opsioni i shtëpisë deri më 30 qershor 2021 për rolet që nuk duhet të jenë në zyrë”, thuhet në një deklaratë.

In For Culture

Recent Posts

“Shqipëtarët do t’humbasin, se jemi një komb i ftohtë, ku sicilido menton për veten e tija”

Nga: Faik Konica (“Albania”, qershor 1903) Turbullimet ditë për ditë më të dëndura në Ballkan na…

13 hours ago

Shkrimet e para shqipe në çfarë dialekti ishin?

Dokumenti i parë i datuar që njohim deri më sot në gjuhën shqipe është Formula e…

14 hours ago

Ndikimi i shegës tek diabeti dhe sëmundjet e zemrës

Me një pamje po aq mahnitëse dhe interesante sa kanë dhe shijen, shegët mund të…

14 hours ago

Inaugurimi i presidentit të parë të SHBA, George Washington: Mund të kishte qenë Mbret, zgjodhi diçka shumë më thjesht

Më 30 prill 1789, George Washington u inagurua si Presidenti i parë i Shteteve të…

15 hours ago

1990/ Një letër në xhepin e të vrarit në kufi(Foto)

Nga Kastriot Dervishi Më datën 25.5.1990, rreth orës 24.00, rreth 200 metra larg kufirit, në…

15 hours ago

Konflikti diplomatik postar në Shkodër në 1888

Nga Aurenc Bebja, Francë “Le Siècle” ka botuar, të mërkurën e 24 tetorit 1888, në ballinë, një…

16 hours ago